Boron promotes the survival and the maintenance of β-cells in type i diabetes mellitus
Bor tip 1 şeker hastalığındaki β hücrelerinin hayatta kalmasını ve canlılığını sürdürmesini tetikler
- Tez No: 446610
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Diyabet dünya çapında bir hastalıktır. Diyabet hastalığına sahip insanlar dış kaynaklı insulin bağımlıdırlar. Hastalığı iyileştirmek için pancreas yada özel olarak adacık nakli yapılır. Hastalığın gelişim sürecinde iyileştirmeler elde etmek için harici maddeler de kullanılmaktadır. Söz konusu çalışmada, boron türevlerinin in vitro koşullardaki (borik asit-BA ve sodyum pentaborat pentahidrat-NaB) proapoptoptik ve antiapoptotik, insülin üretimi, pankreatik gelişim ve glikoz metabolizması, bazı antioksidan enzimler ve diyabetin gelişimi üzerine koruyucu rolleri olan genler ile insülin salınımı ve antioksidan enzim aktiviteleri incelenmiştir. Sonuçlar boron türevlerinin apoptoza yol açmadığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, hücre canlılığını, antioksidan enzim aktivitelerini ve insülin salınımını gen düzeyinde arttırmışlardır. Bu çalışmadan toplanan veriler, boron türevlerinin tip 1 diyabet için potansiyel umut verici terapötik ajanlar olduklarını ortaya çıkarmıştır. Ancak, boron türevlerinin moleküler mekanizmalarının açıklanması için ek araştırmalara şiddetle ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is worldwide disease. The life of diabetic patients are dependent on exogeneous insulin. Pancreas or particularly islet transplantations are performed for treatment to heal this disease. External substances are also used to achieve improvements in the healing process of the disease. In the current study, two different boron derivatives (boric acid-BA and sodium pentaborate pentahydrate-NaB) were investigated for their effect on pancreatic cells in terms of pro-apoptotic and anti-apoptotic markers, genes related to insulin production mechanism, pancreatic development and glucose metabolism, some antioxidant enzymes, and genes for the initiation of diabetes, insulin secretion and antioxidant enzyme activities in vitro. The results revealed that boron derivatives did not lead to apoptosis. On the contrary, they increased cell viability, antioxidant enzyme activities and insulin secretion in the gene level. Overall evaluation, data in the current study showed that boron derivatives might be promising therapeutic agents for type I diabetes. However, additional investigations are strictly needed to elucidate molecular mechanisms of boron derivatives.