Hafif çelik yapıların farklı yönetmeliklere göre incelenmesi, mevcut kontrol şartları ve oluşturulabilecek Hafif Çelik Yapı Yönetmeliğinde vurgulanması önerilen konular
Analysis of light steel structures according to different regulations, current controlling conditions and issues which shall be constituted in prospective Light Steel Building Regulations
- Tez No: 446623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT ÇERİBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı ve Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mevcut piyasa şartlarında Türkiye'de yönetmelik olmamasından dolayı, inşa edilen soğuk büküm hafif çelik yapılar ile ilgili genel kabullerin haricinde, kesit, kapasite, tasarım, üretim ve montaj kontrolleri tam olarak yapılamamaktadır. Piyasada büyük ve küçük birçok firma olduğundan gerekli kontrol ve hesaplamaların her zaman yapıldığını kabul etmek güç olacaktır. Pazar talebinin özellikle fazla olduğu dönemlerde, standart olarak kabul edilen piyasa şartlarına uygun ekonomik yapılar üretilip, inşa edilmektedir. Mevcut tasarım ve üretim kabulleri her firma için farklılık gösterse de deneyime dayalı kabuller ile tasarım, üretim ve montaj yapılmakta, kesinlikle kontrol talep edilen devlet destekli projelerde ise üretim yapan çoğu firma farklı yurtiçi ve yurtdışı yönetmeliklerinden yararlanarak soğuk büküm hafif çelik yapıları incelemektedirler. Tez kapsamında hafif çelik yapıların tarihçesi, günümüzdeki kullanım şekilleri, Türkiye'de genel olarak kullanılan tasarım ve üretim şekilleri hakkında bilgi verilmiş ve örnek hafif çelik yerinde kaplama bir yapının tasarımı yapılmıştır. Soğuk büküm çelik profilden oluşturulan yapılar ile ilgili mevcut bir yönetmelik olmadığından tasarımda kullanılan kabuller ve eleman özellikleri dünyada kullanılan iki genel yönetmeliğe göre incelenmiş ve kontrolleri yapılarak Türkiye'de ki mevcut yönetmeliklerden de yararlanılarak SAP 2000'de oluşturulan model ile yapının analizi yapılmıştır. Tez çalışması sonucunda, soğuk büküm profillerden oluşan bir hafif çelik yapının dünya ve Türkiye yönetmeliklerine göre genel olarak inceleme ve kontrolü hakkında genel bir yol oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current market conditions because of the absence of regulations in Turkey, sections , capacity , design, production and assembly of cold formed light gauge steel buildings can not be fully controlled except for some superficial knowladge. It's hard to assume that neccesary controls and calculations are always done because of the variety of the various companies in the market. Especially during periods of high market demand, economic structures accepted as standard in accordance with the market conditions are produced and built . Even though current design and manufacturing assumptions might differ for each company, design and manufacturing are done by experience-based assumptions. For the state projects for which strict controls are requested all examining of cold formed light gauged steel buildings is done with various natinonal and international regulations. In the scope of this thesis, history of light gauge steel structures, current usage patterns and commonly used design and manufacturing details in Turkey are given and an example of cold formed light gauged steel structure is designed. Due to absence of regulations for cold formed light gauge steel structures cold form profile design assumptions and controls are done by two general regulations of other countries. Together with existing regulations in Turkey structure is analyzed in SAP2000. As a result of the thesis, a general way of overall inspection and control of cold formed light gauged structures have been tried to be reached according to regulations of other countries and Turkey.