Pamukta (Gossypium hirsutum L.) f3:5 generasyonunda tam ve kısıtlı sulama koşullarında verim unsurları ve lif kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of full and deficit irrigationeffects on yield components and fiber quality traits of cotton (Gossypium hirsutum L.) at f3:5 generation
  1. Tez No: 446648
  2. Yazar: ÇİĞDEM İSOTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma F3:5 generasyonunda tek bitki döl sıralarının tam ve kısıtlı sulama koşullarında verim, verim komponentleri ve lif kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın uzun dönemde ki amacı ise kuraklık stresine dayanıklı pamuk çeşitlerinin geliştirilmesidir. Deneme Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama alanında tam (%100) ve kısıtlı (%50) sulama koşullarında yürütülmüştür. Tam sulama denemesinde 124 tek bitki, kısıtlı sulama da 72 tek bitki, BA 308 ve Gloria, Claudia, Carmen, Elsa kontrol çeşitleri ile birlikte Augumented deneme desenine göre, 4 tekerrürlü olarak sıra arası 70 cm, sıra üzeri 20 cm, sıra uzunluğu 12 m olacak şekilde ekilmiştir. Tam sulama koşulunda bitki boyu (cm), bitkide koza sayısı (adet/bitki), çırçır randımanı (%), sulama suyu kullanım etkinliği (kg/da/mm), kütlü pamuk verimi (kg/da), lif dayanıklılığı (g/teks) özellikleri bakımından, kısıtlı sulama da ise tek bitki verimi (g), bitkide koza sayısı (adet/bitki), çırçır randımanı (%), sulama suyu kullanım etkinliği (kg/da/mm), kütlü pamuk verimi (kg/da) özellikleri bakımından döl sıraları arasında ki farkın önemli, diğer özelliklerin ise önemsiz olduğu bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda tek bitki döl sıraları; verim, verim komponentleri ve lif kalite özellikleri bakımından beraber değerlendirildiğinde, tam sulama koşullarında, Carmen x Nazilli-503 (H: 11), Nazilli-503 x Şahin-2000(H: 109), Carmen x Nazilli-503(H: 119), ST-373 x DPL-90(H: 122), kısıtlı sulama da ise Carmen x Nazilli-503(H: 20), Nazilli-503 x Tamcot-22(H: 61), Carmen x DPL-90(H: 75) tek bitki döl sıraları ümit verici döl sıraları olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the yield, yield components and fiber quality parameters in a single plant progeny rows at F3:5 generation under, the full and deficit irrigation conditions. The experiment was conducted at Adnan Menderes University, Agriculture Faculty in full and deficit conditions.In the full irrigation experiment, 124 single plants, and in the experiment of deficit irrigation 72 single plants were planted. In addition, planting system was designed based on experimental design of Augumented by performing 4 replications by 70 cm of row spacing and 12 m of row length. Under full irrigation plant height (cm), boll number per plant (boll/plant), lint percentage (%), irrigation water use efficiency (kg/da/mm), seed cotton yield (kg/da), at the deficit irrigation conditions a single plant yield (g), boll number per plant (boll/plant), lint percentage (%), irrigation water use efficiency (kg/da/mm) and seed cotton yield (kg/da), and fiber strength (g/tex) were found to be significant. In the performed study, along with the result of the evaluation of the yield for the single plant progeny rows, component of the yield, and fiber quality characteristics was determined that Carmen x Nazilli-503(H: 11), Nazilli-503 x Şahin-2000 (H: 109), Carmen x Nazilli-503 (H: 119), ST-373 x DPL-90 (H: 122), which is the single progeny rows, are promising in the full irrigation conditions. Also, as known single progeny rows, Carmen x Nazilli-503(H: 20), Nazilli-503 x Tamcot-22(H: 61), Carmen x DPL-90(H: 75) have been detected as promising hybrids in the deficit irrigation conditions.