Küba toplumunda İslamofobinin analizi
Analysis of Islamophobia in cuban society
- Tez No: 895740
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İslamofobi terimi, müslümanlara karşı nefret, düşmanlık, önyargı ve ayrımcı davranışları ifade etmek için kullanılmaktadır. Müslümanların giderek artan bir azınlık olduğu Küba'da ise İslamofobinin durumu önemine rağmen araştırılmamıştır. Bu tezin amacı nitel araştırma yöntemlerini kullanarak Küba toplumundaki İslamofobi olgusunu analiz etmektir. Küba'da İslamofobik tutumların var olup olmadığını belirlemek için kavram analizi, derinlemesini görüşme, yapılandırılmamış gözlem, literatür taraması, döküman incelemesi ve tarihsel yöntemler kullanılmıştır. Küba'da en çok müslümanın bulunduğu başkent Havana'da yaşayan biri 35 kişilik müslüman Kübalı, diğeri ise 50 kişilik müslüman olmayan Kübalıdan oluşan iki grup ile sosyal medya programları aracılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme sonuçlarına göre, müslüman olmayan Kübalıların %64,0'ü, Küba toplumunda hem İslam hakkında bilgi eksikliği olmasından hem de medyada müslümanların terörizmle ilişkilendirilmesinden dolayı müslümanlara karşı önyargılı davranıldığından bahsetmişlerdir. Görüşme yapılan müslümanların %68,6'sı dini ayrımcılık yaşadıklarını belirtirken, %62,8'i Küba'da İslamofobi bulunduğunu ve müslümanların terörizmle ilgili hakaretlere maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca, müslüman olmayan Kübalıların %72,0'si müslüman kadınların kıyafetlerinin sıcak ve tropikal iklimine uygun olmadığını ve bu durumun da alaycı tavırlara ve ayrımcılığa yol açtığını düşünmektedirler. Bu tez ile ülke nüfusunun çok azının müslüman olduğu Küba'da İslamofobinin mevcut olduğu saptanmıştır. İleride yapılacak çalışmalarda Küba'da İslamofobi ile mücadele etmek için Küba toplumunun İslam Dini'nin inanç, ibadet ve ahlak esasları hususunda bilinçlendirilmesi amacıyla sosyal projeler ve etkinlikler yapılması, Küba'da dini ayrımcılığın nefret suçu olarak tanınmasına yönelik girişimlerde bulunulması ve İslam'ın Kübalıların yaşamları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The term Islamophobia is used to refer to hatred, hostility, prejudice, and discriminatory behavior against Muslims. In Cuba, where Muslims are an increasing minority, the situation of Islamophobia has not been investigated despite its importance. The aim of this thesis was to analyze the phenomenon of Islamophobia in Cuban society using qualitative research methods. Conceptual analysis, in-depth interviews, unstructured observation, literature review, document analysis, and historical methods were used to determine whether“Islamophobic attitudes exist in Cuba”. In-depth interviews were conducted through social media programs with two groups including 35 Muslim Cubans and 50 non-Muslim Cubans living in Havana, the capital city with the largest number of Muslims in Cuba. According to the results of the interviews, 64,0% of the non-Muslim Cubans mentioned that there was prejudice against Muslims in Cuban society due to both the lack of information about Islam and the association of Muslims with terrorism in the media. While 68,6% of the Muslims interviewed revealed that they experienced religious discrimination, 62,8% stated that there was Islamophobia in Cuba and Muslims were subjected to insults related to terrorism. In addition, 72,0% of non-Muslim Cubans thought that Muslim women's clothes were not suitable for the hot and tropical climate, which led to mockery and discrimination. With this thesis, it was determined that Islamophobia was present in Cuba, where only a small proportion of the population was Muslim. To combat Islamophobia in Cuba, it is recommended to carry out social projects and activities to raise awareness of the Cuban society about the belief, worship, and moral principles of Islam, to make attempts to recognize religious discrimination as a hate crime in Cuba, and to evaluate the effects of Islam on the lives of Cubans in future studies.