Adıyaman il merkezinde elektromanyetik alan şiddetinin ölçülmesi
Measurement of electromagnetic field strength in the centre of Adıyaman province
- Tez No: 446665
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, Adıyaman il merkezinde Atatürk Bulvarı boyunca (5750 m) 250 m aralıklarla, 24 farklı noktada elektrik alan şiddeti, manyetik alan şiddeti ve eşdeğer düzlem dalga güç yoğunluğu ölçümleri yapılmıştır. Seçilen noktalarda elektrik alan şiddetlerini, manyetik alan şiddetlerini ve güç yoğunluklarını ölçmek için Spectran HF-60105 V4 taşınabilir spektrum analizörü ve TES-593 elektromanyetik alan ölçer cihazları kullanılmıştır. Ölçümler, aynı noktada aynı gün içerisinde sabah 10.00-12.00 ve öğleden sonra 17.00-19.00 saatlerinde olmak üzere iki kez yapılmıştır. Her bir ölçümün anlamlı bir sonucu olabilmesi için ulusal ve uluslararası kurumların önerdiği gibi ölçümler en az altışar dakika boyunca yapılmıştır. Bulunan sonuçlar, Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenen ve 21 Nisan 2011 tarihinde 27912 sayılı resmi gazetede yayımlanan elektronik haberleşme cihazlarından kaynaklanan elektromanyetik alan şiddetinin uluslararası standartlara göre maruziyet limit değerlerinin belirlenmesi, kontrolü ve denetimi hakkındaki yönetmelikte ortamın toplam limit değerleri, ICNIRP'nin limit değerleri ile aynı olan, sırasıyla, GSM 900 MHz'de E için 41.25 V/m, H için 0.111 A/m ve S için 4.5 W/m2; GSM 1800 MHz'de E için 58.34 V/m, H için 0.157 A/m ve S için 9 W/m2 ve 2100 MHz'de (UMTS) E için 61 V/m, H için 0.16 A/m ve S için 10 W/m2 olarak tanımlanan değerlerle karşılaştırıldı. Ölçümlerden elde edilen değerlerin tümünün (E, H ve S) BTK, ICNIRP ve IEEE/FCC gibi ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından tanımlanan değerlerden daha küçük olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the measurements of the electric field strength, magnetic field strength and the equivalent plane wave power density in 24 different points, with 250 m intervals, throughout Atatürk Boulevards (5750 m) in the centre of Adıyaman province were performed. Spectran HF-60105 V4 portable spectrum analyzer and TES-593 electromagnetic field meter devices were used to measure the electric field strengths, magnetic field strengths and the equivalent plane wave power densities in selected points. Measurements were done on the same day and at the same points at two different time intervals including the mornings (10.00-12.00) and afternoons (17.00-19.00). The measurements have lasted at least through six minutes as national and international organinazations adviced to obtain a significant result for each measurement. The results obtained were compared with the total limit value of the medium in the regulation about determination of the exposure limit values, control and supervision according to international standards electromagnetic field strength of the resulting from electronic communication devices which was published, in the Offical Gazette of the Turkish Republic numbered 27912, on 21 April 2011, these values designated by Turkey's Information Technologies and Communications Authority, which are same as the limit values of ICNIRP and are in GSM 900 MHz 41.25 V/m for E, 0111 A /m for H and 4.5 W/m2 for S; in GSM 1800 MHz 58.34 V/m for E, 0.157 A/m for H and 9 W/m2 for S and in 2100 MHz (UMTS) 61 V/m for E, 0.16 A/m for H and 10 W/m2 for S, respectively. It is understood that all of the values obtained from measurements (E, H and S) are smaller than the limit values determined for non-ionizing radiation defined by national and international institutions such as BTK, ICNIRP and IEEE/FCC.