XTE J1810-197 anormal X-ışını atarcasının uzun dönemli tayfsal evrimi
Long-term spectral evolution of anomalous X-ray pulsar XTE J1810-197
- Tez No: 446696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Anormal X-ışın Pulsarları (AXP), dönme periyotları 2-12 saniye aralığında, X-ışın akıları normal bir pulsardan beklenenden çok daha fazla olan, genç, izole nötron yıldızlarıdır. Magnetar modeline göre bu fazladan akının sebebi, bu pulsarların yüksek yüzey manyetik alanlarına sahip olmalarıdır. Manyetik alan pulsar kabuğu ile etkileşerek bozunur ve yüzeyi ısıtır, bu da X-ışınlarında gözlenir. Manyetik evrim sürecinde, manyetik stresle elastik bir şekilde dengelenen kabuk bu stresi kaldıramayacak kadar zayıflar ve belirli bölgelerde yerel olarak çatlamalar meydana gelir. Bu çatlamaların bir sonucu olarak ortaya çıkan enerji X-ışınlarında patlamalar ya da parlamalar şeklinde gözlenir (Duncan ve Thompson, 1992, 1996). XTE J1810-197 isimli anormal X-ışın pulsarı ilk defa 2003 yılında X-ışın akısında 100 katlık ani bir artış olduğunda keşfedilmiştir (Halpern ve Gotthelf, 2005). Kaynağın ışıma gücü 2003 yılından 2006'ya kadar düzenli bir şekilde azalma göstermiş ve günümüzde sakin evrededir. Bu tez çalışmasında, keşfedilen ilk geçici anormal X-ışın pulsarı olan XTE J1810-197'nin verileri XMM-Newton ve Chandra Gözlemevleri'nden alınmıştır. Kaynağın tayfları iki karacisim bileşeni ile modellenmiştir. Ayrıca kaynağın tayfında bir soğurma çizgisi tespit edilmiş ve bu çizgi yapısı asimetrik Gauss fonksiyonu ile modellenmiştir. Yapılan analizler sonucunda kaynağın yüzey sıcaklığı, X-ışın akısı ve görünen yarıçapı ve soğurma çizgisine dair temel parametreler elde edilmiştir. Tez kapsamında, XTE J1810-197'nin soğuma mekanizması çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anomalous X-ray Pulsars (AXPs) are young and isolated neutron stars with spin periods of 2-12 second, whose X-rays luminosities are larger than expected from a normal pulsar. According to the magnetar model the reason for the high luminosity is their strong magnetic fields. The magnetic field interacts and decays with the pulsar crust and heat the surface, which is observed in the X-rays. In the magnetic evolution process, the crust which is balanced by the interaction with the magnetic field elastically becomes sufficiently weaker and cracks ocur locally in the certain parts of the crust. The energy that occurs as a result of this cracking is observed in the X-rays as bursts and flares (Duncan and Thompson, 1992, 1996). The anomalous X-ray pulsar named XTE J1810-197 was discovered for the first time in 2003 when its X-ray luminosity increased ~100 fold. The luminosity of the source declined from the year 2003 till 2006 and is currently in the quiescence state. In this thesis, the data of this first transient anomalous X-ray pulsar, XTE J1810-197, is obtained from XMM-Newton and Chandra Observatories. The spectra of the source has been modeled by two blackbody components. An absorption line is also detected in spectra and this line feature is fitted with an asymmetric Gaussian function. As a result of the analysis, surface temperature, X-ray flux, apparent radius as well as the basic physical parameters of the source has been obtained such the absorption line has been determined. Within the scope of the thesis, the cooling mechanism of XTE J1810-197 has been studied.