3,4-diaminobenzofenondan türeyen yeni asimetrik bisimin ligandları ile Ni(II), Zn(II), Fe(III) komplekslerinin sentezi ve yapılarının incelenmesi
Synthesis and investigation of the structures of new asymmetric bisimines and their Ni(II), Zn(II), Fe(III) complexes derived from 3,4-diaminobenzophenone
  1. Tez No: 446697
  2. Yazar: EMİRE DEMİRAYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma kapsamında; 3,4-diaminobenzofenon' dan çıkılarak 2-hidroksi-1-naftaldehit ile bir mono imin bileşiği ve bu monoimin kullanılarak; salisilaldehid, 3-metoksi salisilaldehid ve 5-bromo salisilaldehid ile üç adet yeni asimetrik bisimin bileşiği ilk kez sentezlenmiştir. İkinci aşamada monoimin ve üç adet bisimin bileşiğinin Ni(II), Zn(II) ve Fe(III) tuzları ile reaksiyonlarından oniki adet yeni kompleks sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz, IR, 1H-NMR, UV-Visible ve kütle spektroskopisi yardımı ile açıklanarak molekül yapıları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study three new bisimine ligands have been synthesized using in the first step 3,4-diaminobenzophenone to obtain a monoimine compound named 2-hydroxy-1-naphtaldehyde and then salicylaldehyde, 3-methoxy-salicylaldehyde and 5-bromo-salicylaldehyde have been synthesized. In the second step, 12 new complexes have been synthesized using these monoimine and bisimine compounds reacted with Ni(II), Zn(II) and Fe(III) salts. The structures of the synthesized compounds have been proposed with the aid of elemental analysis, IR, 1H-NMR, UV-VIS and MASS spectroscopic techniques. Also, antioxidant properties of ligands have been determined by CUPRAC method