Farklı doldurucu oranına sahip akışkan kompozitlerin renk stabilitelerinin ın vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the color stability of flowable composites with various filler content
  1. Tez No: 758165
  2. Yazar: KÜBRA ÖZEKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASİBE AYCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: İki farklı bitirme-cila sistemi (OptiDisc, Pogo) ile cilalanan, farklı doldurucu içeriğine sahip dört farklı akışkan kompozit rezin materyalinin [Supreme (Filtek Supreme XTE Flowable), Bulkfill (Filtek Bulk-Fill Flowable), Estelite (Estelite Universal Medium Flow), GaenialFlo (G-aenial Universal Flo)], üç farklı solüsyona (su, kahve, çay) maruz bırakıldıktan sonraki renk stabilitelerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen her akışkan kompozit rezin materyalinden, 30'ar adet olmak üzere toplam 120 adet disk şeklinde (6mm çapx2mm kalınlık) örnek hazırlandı. Her kompozit grubunda bulunan 30 örnek, kullanılacak bitirme-cila sistemine göre rastgele iki alt gruba ayrılarak Optidisc veya Pogo cila sistemi ile cilalandı. Bitirme-cila işlemleri tamamlanan örnekler etüvde distile suda 37°C'de 24 saat süreyle bekletildi ve daha sonra kontakt tip spektrofotometre aracılığıyla ilk kantitatif renk ölçümleri gerçekleştirildi. İlk ölçümlerin ardından örnekler 3 alt gruba ayrılarak su, kahve veya çay olmak üzere 3 farklı solüsyonda 7 gün süreyle etüvde bekletildi. CIE Lab sistemi kullanılarak ve ölçümlerden elde edilen ortalama L, a, b, değerleri ΔE=[(ΔL)2 +(Δa)2 +(Δb)2]1/2 formülüne yerleştirilerek, renk değişimini ifade eden ΔE değerleri hesaplandı. Materyal, içecek ve cila sistemine göre ortalama ΔE değerlerinin istatistiksel analizinde Üç Yönlü Varyans Analizi ve post-hoc Tukey HSD testleri kullanıldı. Önem düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to comparatively evaluate the color stability of four different flowable composite resins with different filler content [Supreme (Filtek Supreme XTE Flowable), Bulkfill (Filtek Bulk-Fill Flowable), Estelite (Estelite Universal Medium Flow), GaenialFlo (G-aenial Universal Flo)], subjected to three beverages (water, coffee, tea) after two different finishing and polishing procedures (OptiDisc, Pogo). Material and Methods: A total of 120 disc-shaped (6mm diameter x 2mm thickness) samples were prepared by allocating 30 samples in each flowable composite resin group. The samples in each flowable composite resin group (n=30) were divided randomly into two subgroups according to the finishing-polishing system to be used and polished with Optidisc or Pogo. All samples were kept in distilled water in an incubator at 37°C for 24 hours and then initial color measurements were performed quantitatively using a contact-type spectrophotometer. After initial color measurements, the samples were divided into 3 subgroups according to the beverages and kept in the distilled water, coffee or tea in an incubator for 7 days. The ΔE values expressing the color change were calculated by using the CIE Lab system and placing the mean L, a, b, values obtained from the measurements into the formula ΔE=[(ΔL)2 +(Δa)2 +(Δb)2]1/2. Three-way Analysis of Variance and post-hoc Tukey HSD tests were used for statistical analysis of mean ΔE values at a significance level of p0.05).