Sabin feldman, ticari ELISA IgM ve IgG ve hazırladığımız antijenle uygulanan ELISA IgM ve IgG yöntemleri ile anne ve kordon serumlarında anti-toxoplasma antikorlarının karşılaştırmalı olarak aranması
Comperative search of anti-toxoplasma antibodies in mother and cord sera using sabin-feldman test, commercial ELISA IgM and IgG, ELISA IgM and IgG with prepared antigen
- Tez No: 44674
- Danışmanlar: PROF.DR. KÜRŞAT ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
49 6.ÖZET Bu çalışmada, Kasım 1992 - Nisan 1993 tarihleri arasında, SSK Kadın Doğum Hastanesine doğum için başvuran 92 anne ve bu annelerin kordon serumları alınmış; serumlarda, Sabin Feldman Testi (SF), Ticari ELISA kitlen (TELISA) ve hazırladığımız antijenle kapladığımız mikrotitre plakları ile uygulanan ELISA (PKELISA) yöntemi ile, anti-toxoplasma Ig M ve Ig G antikorları aranmış; anne ve kordon serumlarında anti-toxoplasma antikor fitrelerinin değerlendirilmesi yanısıra, testler arasında karşılaştırma yapılarak, PKELISA yönteminin rutinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. TELISA Ig M ile 2 anne (9İ2.17) ve 1 kordon (%1.09) serumunda; PKELISA Ig M ile 3 anne (%3.26) ve 1 kordon (%1.09) serumunda anti toxoplasma Ig M antikor pozitifliği saptanmıştır. Sadece PKELISA Ig M testi ile Ig M antikoru saptanan anne serumunda, pozitifliğin RF'e bağlı olarak meydana geldiği tespit edilmiş, yalancı pozitif sonuçlara neden olabilecek ANA ve RF'On kontrol edilebildiği durumlarda, TELISA Ig M ve PKELISA Ig M testlerinin °/.100 uyumlu olduğu bulunmuştur. TELISA Ig G ve PKELISA Ig G testleriyle 31 anne (%33.7) ve bu annelerden alman 31 kordon serumunda (%33.7) anti-toxoplasma Ig G antikoru pozitifliği saptanmış, testler birbiriyle %100 uyumlu bulunmuştur. Referans test olarak kabul edilen SF testi ile 32 anne (%34.8 )ve 31 (%33.7) kordon serumunda anti- toxoplasma antikoru tespit edilmiş, 1 anne serumu SF titresi 1:256 olmasına rağmen kordon serumunda hiçbir testle anti- toxoplasma antikoru saptanamamış, Ig M antikorlannın pozitif bulunması nedeniyle, akut infeksiyonlu olduğu düşünülen bu anneden bebeğe bulaş olmadığı şeklinde yorum yapılmıştır. 1 anne kordon çiftinde, kordon serumu SF titresinin 1:1024, anne50 serumu SF titresinin 1 :256 olması yanısıra, her 2 serumda da Ig M saptanması, konjenital toxoplazmozu düşündürtmektedir. SF testi sonuçlan ile TELISA Ig M ve PKELISA Ig M testleri karşılaştırdığında, yanlış Ig M pozitifliğine neden olan RF pozitif serum haricinde, ELISA testleri ile Ig M pozitifliği saptanan bütün serumların SF pozitif oldukları görülmüştür. 1 anne serumunda SF testi pozitif olduğu halde, TELISA ve PKELISA ile Ig G antikoru saptanamamış, bu hastada Ig M antikoru bulunması, hastalığın yeni alınmış olabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Bu olgu dışında TELISA Ig G, PKELISA Ig G ve SF testi sonuçlan uyumludur. SF testi ve ticari ELISA kitleri referans alındığında, PKELISA yönteminin bu testlerle uyumlu olduğu ve rutin laboratuarlarda kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
51 7. SUMMARY COMPERATIVE SEARCH OF ANTI-TOXOPLASMA ANTIBODIES IN MOTHER AND CORD SERA USING SABIN-FELDMAN TEST, COMMERCIAL ELISA IgM AND IgG, ELISA IgM AND IgG WITH PREPARED ANTIGEN In this study, 92 mother and their cord sera has been taken from the women who have attended to SSK Hospital of Obstetrics and Birth, between November 1992- April 1993. In these sera, anti-toxoplasma Ig M and Ig G antibodies have been searched with Sabin Feldman Test(SF), Commercial ELISA kits (TELISA) and an ELISA procedure(PKELISA) using microtiter plates, covered with the antigen prepared by us. Besides the assessment of anti- toxoplasma Ig M and Ig G antibody titers in mother and cord sera; by making a comparison between the tests, usage of PKELISA method for routine studies have been searched. Anti-toxoplasma Ig M antibodies have been detected in 2 mother (2.17%) and 1 cord (1.09%) sera with TELISA Ig M; in 3 mother (3.26 %) and 1 cord (1.09%) sera with PKELISA Ig M. The Ig M positivity detected only by PKELISA in 1 mother serum, has been found to be due to RF. Under conditions, when ANA and RF that are causing false positive results can be controlled, TELISA Ig M and PKELISA Ig M tests are found to be 100% concordant. 31 mother (33.7%) and 31 cord sera (33.7%) taken from these mothers, were anti-toxoplasma Ig G positive with TELISA Ig G and PKELISA IgG tests; these tests were found to be 100% concordant with each other. In 32 mother (34.8%) and 31 cord (33.7%) sera, anti-toxoplasma antibodies has been detected with SF test which is accepted as a referance test. Despite 1:256 SF serum titer of one mother, anti-toxoplasma antibodies52 couldn't be detected in her cord serum with any of the tests. The baby is thought not to be contaminated from his mother, who is resembling to have acute infection due to the Ig M positMry in her serum. In one mother-cord serum pair, cord SF titer was 1:1024 and mother's SF titer was 1 :256, in addition Ig M antibodies was positive in both sera; in this case congenital toxoplasmosis has been suspected. Comparison of SF test results with TELISA Ig M and PKELISA Ig M test results showed that Ig M positive sera are SF positive also, except false Ig M positivity occured due to RF. In 1 SF positive mother serum, Ig G couldn't be detected with TELISA and PKELISA tests. Ig M positivity in this patient has been interpreted as a very recent toxoplasma infection of this mother; except this case, results of SF, TELISA Ig G and PKELISA Ig G are concordant. PKELISA procedure is consistent with SF and TELISA tests and thought, can be used in routine laboratories.