İskemiye ön hazırlık fenomeni ve bu fenomenin glibenklamid ile engellendiğinin gösterilmesi
  1. Tez No: 44672
  2. Yazar: HAKAN ERİKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Kısa iskemik ataklar kalbi daha sonraki iskemik ataklara dirençli hale getirir; buna iskemiye ön hazırlık fenomeni denir. Bazı hayvan deneylerinde bundan adenozin trifosfat sensitif K kanallarının (:K atp kanalları) aktivasyonu sorumlu tutulmuştur. Bu kanalların insanlardaki rolü bilinmemektedir. Bu çalışmamızın amacı, PTCA sırasında tekrar eden balon şişirmelerinde oluşan iskemideki tedrici azalmanın, spesifik K atp kanalları inhibitörü olan glibenkiamid ile engellenip engellenmediğinin gösterilmesidir. Stabii anjina pektoris nedeni ile koroner anjiografi yapılan ve klinik konseyimizce PTCA kararı alınmış 20 hastanın 10'u glibenkiamid, 10'u plasebo grubuna alınmıştır. Hastalara, 10 mg glibenkiamid veya plasebo almalarından 60 dakika sonra, sırasıyla, dekstroz veya izotonik (8 ml_/ dk) verilmiş ve 30 dakika sonra da PTCA yapılmıştır. İkişer dakikalık 1. ve 2. balon şişirmeleri sonunda intrakoroner ve yüzey elektrokardiyografisinde ST segment depresyonu ölçülmüştür. Glibenkiamid verilen hastalarda ST segment depresyonu 1. ve 2. balon şişirilmesinde aynıydı (8.9 ± 2.2 ve 9.2 ± 2.93 mm p0.05). Bu çalışma, glibenklamidin insanlarda iskemiye ön hazırlık fenomenini engellediğini ve bu fenomene K atp kanallarının aktivasyonunun aracılık ettiğini göstermektedir. Bu nedenle, daha önce yapılan bazı çalışmaların da gösterdiği gibi (38,76), yüksek riskli koroner hastalarda süifonilüreler yerine insülin tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUÜÜÂRY Brief episodes of ischemia render the heart more resistant to subsequent ischemia ; this phenomenon has beeen called ischemic preconditioning. In some animal species, myocardial preconditioning appears to be due to activation of ATP -sensitive K (:K atp) channels. The role played by K atp channels in humans remains unknown.The aim of this study is to establish whether giibenclamide, a selective K atp channel blocker, abolishes the ischemic preconditioning in human during coronary angioplasty following repeated balloon inflations.Twenty patients undergoing one vessel coronary angioplasty were randomized to receive 10 mg oral giibenclamide or placebo. Sixty minutes after giibenclamide or placebo administration, patients were given an infusion of 10 % dextrose(8 ml/min) to correct glucose plasma levels or, respectively, an infusion of saline at the same rate. Thirty minutes after the beginning of the infusion, both patient groups underwent coronary angioplasty. The mean values of ST segment shifts on the surface 12 lead ECG and the intracoronary ECG were measured at the end of the first and second balloon inflations, both 2 minutes long. In glibenclarnide-treated patients, the mean ST segment shift during the second balloon inflation was similar to that observed during the first baloon infiation(8.9 ± 2.2 and 9.2 ± 2.93 mm p0.05). In humans, ischemic preconditioning is completely abolished by pretreatment with giibenclamide, thus suggesting it is mainly mediated by K atp channels. Previous studies (38,76), and our findings appear, therefore to suggest that the treatment of diabetes in the high risk coronary patients should be shifted from sulfonylureas to insulin. 31