Halk elinde yetiştirilen karacadağ zom koyununun süt bileşimi ve süt verim özellikleri
The milk yield and milk components of karacadağ zom sheep in farmer conditions
- Tez No: 446735
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP BAKIR, PROF. DR. HASAN ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Diyarbakır ili Çınar ilçesi Karacadağ Bölgesinde yetiştiriciliği yapılan Karacadağ Zom Koyunlarının süt verimi ve süt bileşenlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla araştırma materyali olarak Karacadağ Zom Koyunlarından süt verimi yönünden 530 baş koyun, süt bileşimi açısından yaklaşık 70 baş koyunun sütü kullanılmıştır. İncelenen koyunların laktasyon süresi 175±1.2 gün laktasyon süt verimi 88±1,2 kg ve günlük ortalama süt verimi ise 510±6.6 gr olarak tespit edilmiştir. Süt bileşenleri açısından kuru madde, yağ, yağsız kuru madde, özgül ağırlık, asitlik, protein, laktoz ve pH oranları sırasıyla % 16.8±0.19, 4.5±0.13, 12.4±0.10, 1.0388, 9.6 ±0.13, 4.6±0.04, 6.8±0.06, 6.8±0.01 bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucu olarak halk elinde yetiştiriciliği yapılan Karacadağ Zom Koyunlarının süt verim özellikleri ve süt bileşenleri bakımından diğer yerli koyun ırklarımız üzerinde yapılan araştırmalarda saptanan özelliklerle karşılaştırılabilir nitelikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the milk yield and milk components of Karacadağ Zom sheep which is bred in Karacadağ region of Çınar Town of Diyarbakır City. In animal material total of 530 Karacadağ Zom sheep, was used for milk yield about 70 sheep was used for milk composition. Lactation length, lactation milk yield, and dairy milk yield of the sheep were found as 175±1.2 days, 88±1.2 and 510±6.6 respectively. The milk components as total solids, milk fat, nonfat solid, specific gravity, titratable acidity, protein, lactose and pH were found as 16.8±0.19%, 4.5±0.13%, 12.4±0.10%, 1.0388, 9.6±0.13SH, 4.6±0.04%, 6.8±0.06, 6.8±0.01respectively. As a result ıt was determined that milk yield and milk components of Karacadağ Zom sheeps in farmer conditions were comparable to the traits described in other Turkish native breeds.