Entansif süt sığırcılığında buzağı hastalıkları ve ölümlerine bağlı ekonomik kayıpların belirlenmesi
Determination of economic losses related to calf diseases and mortalities i̇n intensive dairy cattle
- Tez No: 778986
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ SARIÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasında, entansif süt sığırcılığında buzağı hastalıkları ve ölümlerine bağlı ekonomik kayıpların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Ekim 2020 ile Ekim 2021 tarihleri arasında özel bir süt sığırı işletmesinde toplam 1147 baş buzağıya ait veri kullanılarak yapılmıştır. Çalışma boyunca incelenen buzağılar; D1 (sağlıklı), D2 (hastalanıp iyileşen) ve D3 (hastalanıp ölen) şeklinde üç farklı gruba ayrılmıştır. Çalışmada, sağlıklı buzağılar (D1) için sütten kesime kadar cari fiyatlar (2022) üzerinden sadece büyütme maliyeti hesaplanırken, hasta buzağılar (D2) için ilave işçilik, veteriner hekim, altlık ve ilaç/tedavi masrafları da hesaplanmıştır. Ölen buzağılar (D3) için ise ilave işçilik, veteriner hekim, ilaç/tedavi masrafı ile ölen buzağı bedeli hesaplamalara dâhil edilmiştir. Ölen buzağı bedeli belirlenirken TİGEM tarafından ırk, yaş ve cinsiyete göre belirlenen buzağı fiyatları dikkate alınmıştır. Çalışmada incelenen örnekler arasında, hasta buzağı sayısının 626 (%54.6), nüksler dâhil hastalık sayısının ise 809 (%70.5) ve buzağı ölüm oranının %13.3 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to determine the economic losses due to calf diseases and deaths in intensive dairy cattle. The study was conducted using data from a total of 1147 calves on a dairy farm between October 2020 and October 2021. The calves examined throughout the study were divided into three different groups: D1 (healthy), D2 (recovered), and D3 (death). In the study, only the rearing cost was calculated for healthy calves (D1) over current prices of 2022 until weaning, while additional labor, veterinarian, litter and drug/treatment costs were calculated for sick calves (D2). For the death calves (D3), additional labour, veterinarian, medicine/treatment costs, and the cost of the death calf are included in the calculations. While determining the price of the death calves, the calf prices determined by TİGEM according to race, age and gender were taken into account. Among the samples examined in the study, it was determined that the number of sick calves was 626 (54.6%), the number of diseases including relapses was 809 (70.5%), and the calf mortality rate was 13.3%.