Van ili bazı bal arısı (Apis mellifera L.)populasyonlarının filogenetik yapılarının moleküler tekniklerle belirlenmesi
Determination of phylogenetic structures of some honey bee (Apis mellifera L.) populations in van province by molecular technics
- Tez No: 446738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİRE MİKAİL, YRD. DOÇ. DR. HASAN KOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Van ili Bahçesaray ve Çatak ilçelerinden uzman görüşü alınarak toplanan bal arısı örnekleri ile yürütülen bu çalışma kapsamında mtDNA, COI, 16s rRNA, ND2 lokusları veri bankalarındaki diziler ile karşılaştırılarak filogenetik yapıları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda toplanan örnekler 6'sı yerli arıcılık yapan, 6'sı gezgin arıcılık yapan işletmeden alınmıştır. Toplanan örnekler laboratuvara uygun koşullarda getirilip, genomik DNA izolasyonu ve PCR analizi yapıldıktan sonra dizi analizine gönderilmiştir. Gelen diziler DNA Dynamo Programında birleştirilmiş olup MEGA 7 Programında filogenetik analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda Van ilinde yetiştirilen hem gezgin hem yerli arı ırklarının aynı olduğu sonucuna varılmıştır. mtDNA'nın COI lokusu ve 16s rRNA lokusu için 12 işletmenin her birinden (COI için No: 1, 5, 13, 18, 25, 26, 32, 33, 42, 44, 45, 55 / 16s rRNA için No: 5, 8, 13, 18, 25, 26, 32, 33, 44, 45, 52, 55) alınan örneklerden DNA izolasyonu yapılmıştır. PCR ürünlerinin dizi analizi ile elde edilen filogenetik ağaçta her iki lokus için de örneklerin benzer ırklardan olduğu sonucuna varılmıştır. Veri bankasından elde edilen COI ve 16s rRNA lokusları için mevcut olan Apis mellifera meda dizileriyle yapılan karşılaştırmada, çalışılan arıların bu dizilerle farklı dallanmalar oluşturduğu ve bir kısmının benzerlik göstermediği belirlenmiştir. ND2 lokusu için de durum benzerlik göstermiş olup ırklar Apis mellifera anatoliaca, Apis mellifera ligustica olarak yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study honey bee specimens that collected from Van province Bahçesaray and Çatak districts have been studied to determine the phylogenetic structures, comparing MtDNA, COI, 16s rRNA, and ND2 loci with the samples in gene data banks. The collected samples were taken from the 6 domestic beekeepers and 6 migrating beekeepers. The collected samples were brought to the Molecular Genetics laboratory under suitable conditions. DNA isolation was performed from samples taken from each of 12 operators for COI and 16s rRNA of mtDNA. After genomic DNA isolation and PCR analysis, PCR yields were sent to sequence analysis. The outcoming sequences were combined using gene analysis software, DNA Dynamo Program and phylogenetic analysis was performed using MEGA 7 Program. As a result of the analyzes, it was concluded that both immigrant and indigenous bee races grown in Van province were the same. The phylogenetic tree obtained by sequence analysis of the PCR products concluded that the samples were the similar for both loci. In comparison with the existing Apis mellifera meda sequences for COI and 16s rRNA loci obtained from the data bank, these sequence with bees in this study were determined to form different branches and did not display similarity parts of them. The situation was similar for the ND2 locus, races are concentrated as Apis mellifera anatoliaca, Apis mellifera ligustica.