Toksoplasma gondii'nin, sabın-feldman (DYE) ve mikroelisa metoduyla incelenmesi
  1. Tez No: 45826
  2. Yazar: NUMAN ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOKSOPLASMA GONDII'NİN, SABİN - FELDMAN (DYE) VE MİKROELİSA METODUYLA İNCELENMESİ Numan ERDAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cevat AYVALI Jüri : Prof. Dr. Cevat AYVALI Doç.Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ Y.Doç.Dr. Suat KIYAK Bu çalışmada Eylül 1993 - Temmuz 1994 tarihleri arasında, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümüne Elisa IgG ve IgM kontrolü için müracaat eden hastaların serumu kullanılmıştır.Serumda Sabin - Feldman testi ve Mikroelisa kitleri kullanılarak IgG ve IgM antikorları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla testlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada kullanılan 601 örnekten, Sabin-Feldman ile 204 hastada (%33.94) pozitif sonuç bulunmuştur. Bu hastaların 1/16 titrede pozitif olan sayı 105 (%51.47), 1/64 titrede pozitif sayı 73 (%35.78), 1/256 titrede pozitif sayı 15 (%7.35) ve 1/1024 titrede pozitif sayı 11 (%5.39) olarak tespit edilmiştir. IgG ile yapılan çalışmada 214 hasta (%35.60) pozitif bulunmuştur. Mikroelisa IgM araştırmasında 12 (%46.15) hastada pozitif sonuç alınmış. Sabin-Feldman'da yüksek titrede pozitif olan 26 hastanın IgM değerleri ile karşılaştırıldığı zaman 12 örneğin pozitif, 14 örneğinde negatif olduğu sonucu çıkmıştır. Sabin-Feldman ile Mikroelisa metodu karşılaştırıldığında %95.33 duyarlılık, %97.4 özgüllük tespit edilmiştir. Elde edilen Mikroelisa ve Sabin-Feldman test sonuçlan birbirleri ile uyumluluk göstermiştir. ü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESEARCH ON TOXOPLASMA GONDII BY SABIN-FELDMAN (DYE) AND MICROELISA METHODS Numan Erdal Ankara Ünivercity Science Institute Biology Department Adviser : Prof. Dr. Cevat AYVALI Jury : Prof. Dr. Cevat AYVALI Assoc. Prof. Cumhur ÇÖKMÜŞ Assist. Prof. Suat KIYAK In this study 601 patient blood sera have been taken, at the Central Hygiene Institute, Department of Microbiology and Clinical Microbioogy for IgM and IgG analysis during the September 1993- July 1994. Two kinds of antibodies were dedected by Sabin - Feldman (SF) and Microelisa tests toksoplasmozis. iiiExperimental studies were tested and 204 pozitive blood sera identified by Sabin-Feldman test from 601 patients. Between these patients; 105 (%51.47) patients dilutions 1/16, 73 (%35.78) patient dilutions 1/64, 15 (%7.35) patient's dilutions 1/256, 11 (%5.39) patients dilutions 1/1024 positive results have identified. From all samples were found 214 positive blood sera by Microelisa IgG and 12 positive for IgM. By Sabin-Feldmand high positive test 26 patients dilutions have analysed IgM by Mikroelisa 12 patients results have been pozitive and 14 patients results have been negative. By the comparision of Sabin-Feldman and Microelisa methods %95.33 susceptibility, %97.4 specificity has been determined. Microelisa and SF test have consequent. iv