Mustafa Lütfi el-Menfeluti ve Zekeriya Tamer'in eserleri arasında biçim ve içerik bakımından edebi karşılaştırma
Literary comparison between Mustafa Lutfi al-Manfaluti and Zakaria Tamer in terms of form and content
- Tez No: 700619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada; Arap Edebiyatına önemli katkısı olan Mustafa Lütfi El-Menfeluti ve Zekeriya Tamer'in kişilikleri ve edebi eserleri ayrıntılı bir şekilde ele alınacak, yazılarının dönemin toplumu üzerindeki etkisi ve işledikleri konular (politik, sosyal vb. yönden) tespit edilecek, yaşadıkları dönemlerde Arap edebiyatı tarihinde temsil ettikleri edebi rol üzerinde durulacaktır. Nesrin bir parçası sayılan makaleleri, kısa öyküleri yazarken kullandıkları sanatsal biçim, edebi üsluplar üzerinde durulacak ve ikisi arasındaki üslup/biçim mukayese edilecektir. Aynı zamanda bu iki yazarın Arap edebiyatını zenginleştiren eserlerinin önemi tespit edilmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda, tezimizde, genel olarak konuyla ilgili tüm noktaları sunmaya çalışacak, onunla ilgili en doğru detayları bilimsel yöntemler ışığında incelemeye; öyküleri karşılaştırmalı edebiyat bilimi çerçevesinde ele alınarak benzer ve farklı öğeleri tespit edilmeye çalışılacaktır. Bu çerçevede tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Mustafa Lütfi El-Menfeluti'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri; ikinci bölüm Zekeriya Tamer'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri; üçüncü bölüm ise; Mustafa Lütfi El-Menfeluti ve Zekeriya Tamer'in eserleri biçim ve içerik olarak, edebi karşılaştırılmasına ayrılmıştır. Bunlar, dil ve anlatım özellikleri bakımından pek çok açıdan değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapılırken; önce konu ile ilgili bilgiler verilmiş, benzerlikler ve farklıklar yönünden eserlerini meydana getiren bu iki yazar, eserlerini farklı dönemlerde kaleme almış olmalarından dolayı aralarında edebî zevk ve üslûp açısından doğal olarak farklılıkların oluştuğu ve bu farklılıkların benzerliklere oranla daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the personalities and literary works of Mustafa Lütfi El-Menfeluti and Zekeriya Tamer, who are important contributors to Arabic Literature, will be discussed in detail. The impact of their writings on the society of the period and the subjects they dealt with (in terms of political, social, etc.) will be determined, and the literary role they represented in the history of Arabic literature in the period they lived will be emphasized. The artistic form and literary styles they use while writing their articles and short stories, which are considered as a part of prose, will be emphasized and the style/form between the two will be compared. At the same time, the importance of the works of these two authors that enrich the Arabic literature will be tried to be determined. In this context, in our thesis, we will try to present all the points related to the subject in general, examine the most accurate details about it in the light of scientific methods; It will be tried to determine similar and different elements by considering the stories within the framework of comparative literature. In this context, the thesis consists of three parts. The first part is the life, literary personality and works of Mustafa Lütfi El-Menfeluti; the second part is Zekeriya Tamer's life, literary personality and works; the third part is; The works of Mustafa Lütfi El-Menfeluti and Zekeriya Tamer are divided into literary comparison in terms of form and content.These have been evaluated in many ways in terms of language and expression characteristics. While making the evaluation; First of all, information about the subject was given, and it was seen that these two writers, who created their works in terms of similarities and differences, naturally differed in terms of literary taste and style because they wrote their works in different periods, and these differences were more than similarities.