122 Numaralı Gaziantep Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H.1177-1178/M.1763-1764)
Transcription and analysis of Ayntab Judicial Record NU:122 (LC.1177–1178/1763–1764 AD.)
  1. Tez No: 446776
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Türk tarihine milyonlarca kaynak bırakan Osmanlı devletinin önemli kaynaklarından bir tanesi de Şer'iye Sicilleri'dir. Bu belgeler ait oldukları dönem ve yer hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Türk tarihi ve kültürü açısından büyük bir önem taşıyan Şer'iye Sicillerinden H.1177-1178/M.1763-1764 tarihlerini kapsayan Gaziantep'te tutulan şer'î mahkeme kayıtlarını içermektedir. Toplam 288 sayfadan oluşan bu sicil defterinde 82 adet idari ve 361 adet de hukuki içerikli toplam 448 adet belge bulunmaktadır.gerye kalan son dört belgemiz oluşan tahriplerden dolayı okunamamaktadır. Defter iki taraflı kullanılarak bir tarafına arzuhaller, nişân-ı şerîfler, fermanlar, beratlar ve buyruldular gibi idari içerikli belgeler diğer tarafında ise miras, nafaka, vasi tayini, boşanma, alacak verecek gibi hukuki içerikli belgeler kaleme alınmıştır. Çalıştığımız bu defterin ışığında dönemin Gaziantep'inin idari, sosyal, kültürel, ekonomik durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Transkripsiyonu yapılan belgeler tasnif ve tenkit edilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Transkripsiyonu yapılan belgelerin içerikleri, diplomatik özellikleri, hicri ve miladi tarihleri kısa belge özetleri ile birlikte her belge için ayrı bir tablo içerisinde sunularak okuyucuya kolaylık sağlanmaya çalışılmıştır. Böyle bir çalışma yapılarak, bu alanda yapılacak olan çalışmalara bir örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The records of religious laws are one of the most important source of the Ottoman Empire which left millions of sources to the Turkish history. These documents contain valuable informations about the period and the place that they have been issued. These records which have importance for Turkish culture and history is contain records of the religious law court of Gaziantep between 1763-1764 years. in this record book that consisting of 288 pages, there is 83 piece administrative and 361 piece judicial, and there are 448 piece documents in total. The book used to as two sides. Petitions, ediets, 'Nişan-ı Şerif' letters patents and commends are in one side; inheritance alimony, divorce, assets and liabilities are at the other side of this book. And then the book adds: Administrative, social, cultural and economic situations in Gaziantep in the same time period. The documents which made transcription been evaluated after discussion and criticism. İt has been presented in separated tables to make it easier for readers of these documents and more understandable. with abstract of brief documents, in the Hijri and Gregorian dates, diplomatic properties contents of document which made transcription. İt has been aimed to constitute an example of works that made in this area.