Türkiye'nin konumu açısından lojistik köylerin önemi: Kars lojistik köy örneği
The importance of Turkey's position in terms of logistics village: The example of Kars logistics village
  1. Tez No: 446782
  2. Yazar: FEYZA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA ERCAN, YRD. DOÇ. DR. HATİCE SEÇİL FETTAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile ülkeler arasındaki sınırların ortadan kalkması, rekabetin ulusal alandan uluslararası alanlara yayılması ve teknolojide büyük gelişmelerin yaşanması lojistik faaliyetleri ve lojistik sektörünün gelişimini her geçen gün etkilemektedir. Bu gelişmeler lojistik ile ilgili tüm faaliyetlerin yürütüldüğü lojistik köyleri sıkça gündeme getirmiştir. Türkiye coğrafi konumunun verdiği avantajla küresel lojistik merkez olma potansiyeline sahip bir ülkedir. Bu çalışmada, Dünya'da ve Türkiye'de kurulan ve kurulmaya başlayan lojistik köylerin incelenmesi yapılmıştır. Türkiye'nin lojistik üs olma performansı ele alınmış ve kurulacak olan lojistik köyden biri olan Kars lojistik köyünün kurulacağı merkezin, ülkeler arası bağlantı noktası olmasının önemini, ekonomiye ve gelişmişliğe etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Kars'ın bulunduğu coğrafi konum, arazisinin yapısı, ulaştırma alt yapısı, mevcut lojistik durumu ve potansiyeli, ihracat-ithalat performansı, dış ticaret yapısı ve ulaşım ağları açısından durumu ele alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda; kıtaların birleşme noktasında bulunması ve etrafının denizlerle çevrili olması Türkiye'ye oldukça yüksek potansiyelli bir lojistik üs olma avantajı sunmaktadır. Kars'ın da stratejik konumu itibariyle Kafkaslar,Orta Asya ve Çin'e açılan bir kapı olması buraya lojistik merkez kurma olanağı tanımaktadır. Ancak bir lojistik merkez kurmak için sadece bunun yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Kombine taşımacılık, fiziki altyapı, ulaşım altyapısı, finansal, yasal ve yönetsel anlamda iyileştirmelerin yapılmasıyla lojistik merkez kurulabilecek hale gelebilecektir. Kars'ın sanayi kapasitesini artıracak ve kentten göçün önüne geçecek yatırımlar yapılmalıdır. Kars'a bir lojistik merkezi kurularak bölgenin taşımacılık sektöründeki konumu uluslararası alanda rekabet edebilir hale yükselebilecek, bölge illerinin sınır ülkeleri ile daha fazla ticaret yapabilmesine olumlu katkılarda bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
The vanishing borders between the countries due to globalization, rivalry spread from national area to international areas and great development occurred in technology affects the logistics activities and the development of logistics sector each day. These developments frequently revived the inland ports in which all activities related to logistics are conducted. Turkey is a country with a potential of being a global logistics centre by the advantage given by its geographical location. In this study, analysis of inland ports which were established and which are started to being established in the world and in Turkey is done. Turkey's performance about being a logistics base was dealt and it was aimed to present the importance of the centre where the Kars inland port, which is where one of the inland ports to be established will be established, in being a cross-countries connection point, its effects on the economy and development. The geographical location, terrain, transportation infrastructure, logistics situation and potential, export-import performance, foreign trade structure and situation in terms of transport networks of Kars were dealt. As a result of the research; being in the intersection point of the continents and being surrounded by seas presents Turkey the advantage of being a logistics base with a quite high potential. Also Kars's being a gate opening to Caucasia, Central Asiaand China due to its strategic location, enables to establish a logistics centre here. But it was determined that it wasn't singly enough to establish a logistics centre. It will be able to establish a logistics centre by combined transportation, physical infrastructure, transportation infrastructure, amendment in terms of finance, law and administration. Investments to increase the industrial capacity of Kars and to prevent immigration from the city must be made. When a logistics centre is established in Kars, the position of the region in the transportation sector will be able to increase to a point where it can compete in the international arena, and it will be able to contribute to the potential of the provinces in the region to trade more with the bordering countries.