İstihdama yönelik SODES projelerine ilişkin inceleme: Kilis örneği
A research on SODES employment projects: Kilis example
- Tez No: 446783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER AKÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İşsizlik problemi Dünyada ve Türkiye'de giderek büyüyen bir sorun haline gelmiştir. Türkiye'nin uyguladığı genel ekonomi politikaları içerisinde, istihdam ve işsizlik sorununun çözümlenmesinde daha dikkatli ve etraflıca politikaların üretilmesi ve uygulanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu tez teorik ve uygulama olmak üzere iki ana kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısım 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde istihdam ve işsizlikle ilgili açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde Türkiye de istihdam ve işsizliğin genel durumuna bakılmıştır ve SODES ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci kısmı, Kilis ilinde yapılan SODES projelerinin istihdam üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir uygulamalı çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Unemployment has become an increasing problem in Turkey and all over the world. With the general economic policies implemented by Turkey, the new requirement of more elaborate and meticulous policies for the solution of unemployment and deploy problems has come out. This thesis consists of two main parts, including theory and practice. Theoretical part consists of 2 chapters. In the first chapter it has been given an explanation about employment and unemployment. In the second chapter, the general condition of deploy and unemployment in Turkey has been analysed and general information about SODES has been given. The second part of the thesis, is a practical study on determining the influence of SODES projects, applied in Kilis province, on employment.