Toxocara canis ile deneysel enfekte farelerde visceral larva migransın indirekt hemaglutinasyon ve indirekt floresan antikor testleri ile teşhisi
The Diagnosis of visceral larvae migrans with the indirect haemagglutination and indirect flourescence antibody test in the experimental infected mice with Toxocara canis
  1. Tez No: 44680
  2. Yazar: H. OĞUZ SARIMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
-60- 7. ÖZET Toxocara canls İle Deneysel Enfekte Farelerde, Visceral Larva Migran- sın indirekt Hemagluflnasyon ve İndirekt Floresan Antikor Testleri ile Teşhisi. Toxocara can/s ile deneysel enfekte farelerde indirekt hemaglutinasyon ve indirekt floresan antikor testleri ile karşılaştırmalı olarak visceral larva migransın teşhisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan T. canis yumurtaları, ölû köpeklerin bağırsaklanndan toplanan dişi parazitlerden elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan antijenler de aynı şekilde ölü köpeklerin bağırsaklarından toplanan olgun ( dişi ve erkek ) T. cants' lerden elde edilmiştir. Farelerin enfeksiyonu, 2000 enfekte yumurta ile yapılmıştır. Belirlenen her gün için 5 enfekte, 5 kontrol ( T. canls enfeksiyonu bakımından sağlıklı ) olmak üzere toplam 10 fare kullanılmıştır. Enfeksiyondan sonraki 0., 2., 4., 6., 8., 10., 12., 14., 16., 18., 20., 22., 24., 26., 28., 30., 33., 36., 39., 42., 46., 50., 54., 58., 62., 75., 90. ve 120. günlerde her iki testlede yapılan serolojik kontrollerinde, Geometrik Ortalama çıkartıldıktan sonra, IFAT ile en erken 14. günde, IHAT ile ise 0. günde antikor tespit edilmiştir. Serolojik kontroller sonucunda, T. canis' den meydana gelen visceral larva migransın teşhisinde IFAT in daha spesifik, IHAT m ise daha duyarlı olduğu gözlenmiştir. Hem IFAT, hemde IHAT da kontrol grubu serumlarda, yanlış pozitif reaksi yonlar gözlenmiştir. Ancak IHAT daki yanlış pozitif reaksiyonların IFAT a göre çok daha yüksek oranda olduğu dikkat çekmiştir.-61- Sonuç olarak, her iki testte de kontrol grubu serumlarda yüksek oranlarda yanlış pozitif reaksiyonların görülmesi her iki testin de T. canis' den ileri gelen visceral larva migrans enfeksiyonlarının teşhisinde çok hassas ve güvenilir olmadığı, bunlarla birlikte daha spesifik antijenler kullanılarak yüksek orandaki yanlış pozitif reaksiyonların giderilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-62- 8. SUMMARY The Diagnosis of Visceral Larvae Migrans with the Indirect Haemaggiu- tfnation and Indirect Flourescence Antibody Test in the Experimental Infected Mice with Toxocara canls. The diagnosis of visceral larvae migrans in the experimentally infected mice with Toxocara canis was investigated comparatively by using Indirect Haemaggluti- nation ( IHA ) and Indirect Flourescence Antibody ( IFA ) tests. The T. canis eggs used in the study were obtained from female parasites which were collected from the intestines of dead dogs. The T. canis antigens used in the study were also obtained from adult para sites ( female and male ) which were collected from the intestines of dead dogs in the same way. Mice were infected by 2000 T. cam's infected eggs. For every infection day 5 infected and 5 control ( without T. canis infection ) mice were used, 10 mice in all. Afterthe 0., 2., 4., 6., 8., 10., 12., 14., 16., 18., 20., 22., 24., 26., 28., 30., 33., 36., 39., 42., 46., 50., 54., 58., 62., 75., 90. and 120th days of infection during the serological test by using both tests, first antigens were detected on zero day with IHAT and 1 4th day with IFAT after the Geometric Avarage was taken. As a result of serological examinations, IFAT was found to be more specific but less sensitive than IHAT in the diagnosis of visceral larvae migrans depending on 7. canis. i False positive reactions were observed both in IFAT and in IHAT control group serums. However, in the IHAT, false positive reactions were found to be at higher levels than those in IFAT.-63- As a result, in both tests high rates of false positive reaction were observed in serums of control groups. For this reason, it doubtfull that both tests are reliable and sensitive for the diagnosis of visceral larvae migrans depending on 7*. cants However, these high rates of false positive reactions could be eliminated by using more specific antigens.