Toxocara canis yumurtalarıyla deneysel infekte beyaz farelerde, Toxocara canis larval ve erişkin antijenleri kullanılarak ELISA ve IFA teknikleri ile serolojik tanı
Serodiagnosis by ELISA and IFA techniques using Toxocara canis adult and larval antigens in white mice Toxocara canis experimentally infected
  1. Tez No: 86761
  2. Yazar: HASAN AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TANYÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
45 VI. ÖZET Toxocariasis, genellikle T.canis, daha az sıklıkla da T.cati infektif yumurtalarının esas konakçı olmayan insanlarca ağız yoluyla alınmasıyla ortaya çıkan ve oldukça geniş bir semptom spektrumu gösteren bir hastalıktır. Etken insanların yanısıra kanatlı ve evcil memelilerde de bulunabilmektedir. T.canis yumurtalarının başıboş köpeklerde oldukça yaygın olarak bulunması, iklim koşullan ile kimyasal ajanlara yüksek direnç göstermesi, besin değeri olan kanatlı ve birçok evcil memeli hayvanların bu parazit larvalarını paratenik konak özelliğinde taşıyabilmeleri, hastalığı epidemiyolojik açıdan önemli kılmaktadır. Çalışmamızda T.canis infektif yumurtalanyla deneysel infekte edilen farelerden, farklı günlerde elde edilen serum örnekleriyle İFA ve ELISA testleri çalışılmıştır. Kontrol grubunda erişkin kesit antijenleriyle yapılan İFA testinde %81, larval kesit antijenleriyle yapılan İFA testinde %85, TES-ELISA testi ile %98 oranında seronegatiflik tespit edilmiştir. Deney grubunda 15. ve daha ileri günlere ait serum örnekleri dikkate alındığında; erişkin kesit antijenleriyle yapılan İFA testinde %76, larval kesit antijenleriyle yapılan İFA testinde %73, TES-ELISA testi ile %96 oranında seropozitiflik bulunmuştur. Kontrol grubunda erişkin ve larval kesit antijenleriyle uygulanan İFA testinde sırasıyla %18.5 ve %14.8, TES-ELISA testinde %1.8 oranında çapraz reaksiyon saptanmıştır. Gerek kontrol grubundaki seronegatifliği, gerekse deney grubundaki seropozitifliği belirleyebilme oranlan değerlendirildiğinde, ELISA testinin İFA testinden daha üstün olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, yaptığımız çalışma ile deneysel infekte farelerde T.canis larval-ES antijenlerini kullanarak uyguladığımız ELISA testini İFA testiyle karşılaştınp, standardize etmek suretiyle, insan toxocariasis serolojik tanısı için alt yapı hazırlanmıştır. Aynca bu sayede ülkemizdeki parazit suşlanndan elde etmiş olduğumuz özgün T.canis antijenlerini kullanmanın yanısıra ekonomik avantajın da sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
46 VII. SUMMARY SERODIAGNOSIS BY ELISA AND IFA TECNIQUES USING Toxocara canis ADULT AND LARVAL ANTIGENS IN WHITE MICE Toxocara canis EXPERIMENTALLY INFECTED Toxocarasis syndrome, usually Toxocara canis is a disease which indicates a wide symptomatic spectrum and occurs by the way that people, who are not real host, get less frequently T.cati infectious eggs through mouth. These eggs can be found not only in domestic mammals but in poultry as well. The fact that eggs can be found widely in uncontrolled dogs and put up strong resistance to climatic conditions and chemical agents, and additionally most of the poultry and domestic mammals being used as nourishment have these parasite larvae in their bodies as the character of paratenic host considers this disease important in epidemiologic view. In our study, IFA and ELISA were studied with the serum specimens taken from the mice which were infected experimentaly on various days. In IFA test which was done with the sectional antigens adult T.canis in the control group 81 %, in IFA test which was fulfilled with larval sectional antigens 85 %, in TES-ELISA test 98 % seronegativity was determined. If the serum specimens concerning the test carried out on the 15 th and following days were concerned, in IFA test which was done with adult T.canis sectional antigens 76 %, in IFA done with larval sectional antigens 73 %, in TES-ELISA test 96% seropositivity was found. Cross-reaction was filled in IFA test which was applied with adult and larval sectional antigens in control groups at the rate of 18.5 % and 14.8 % in sequence, in TES-ELISA test at the rate of 1.8%. If the rate of determination of seropositivity both in experimental group and seronegativity in control group was evaluated, it was observed that ELISA test was superior to IFA test. In conclusion, by the help of the study which we applied in the experimental infectious mice, sub-structure was prepared for the diagnose of human toxocariasis serologic by comparing ELISA test, which was applied by using T.canis larval-ES antigens, which IFA test and standardisation it.47 In additon owing to the advantages of using original T.canis antigens which were obtained from the subtypes of parasite in our country, it is thought that study will enable our country to own economical advantage too. T.C DOKÜMANTASYON MERKEZİ