TMS 12 gelir vergileri standardına göre ertelenen vergi uygulaması ve Türk Vergi Mevzuatı ile etkileşiminin incelenmesi
Deferred taxation in accordance with IAS 12 income taxes and analysing of interaction with Turkish Tax Legislation
  1. Tez No: 446802
  2. Yazar: DİLŞAD ESRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, TMS-12 Gelir Vergileri Standardının temelini oluşturan“ertelenen vergi”müessesesinin Türk Vergi Mevzuatı ve diğer ilgili düzenlemeler ile etkileşimi incelenmiştir. Türk Vergi Mevzuatı ile Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarının finansal raporlamaya ilişkin olarak getirdikleri farklı düzenlenmelerin neden olduğu ayrışmalar“ertelenen vergi”üzerinden araştırılmış, bu farkların finansal raporlar üzerinde yarattığı etkinin önemi açıklanmış ve bu ayrışmanın en aza indirilmesi amacıyla düzenlemelerden kaynaklanan farklılıklar karşılaştırmalı örnekler üzerinden sunulmuştur. Sonuç olarak ertelenen vergi müessesesinin doğru bir finansal raporlamanın ayrılmaz bir parçası olduğu ve kanun koyucunun bu uygulamalara paralel düzenlemeler getirmesinin kaçınılmaz olduğu görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Gelir Vergileri, Sürekli Fark-Geçici Fark, Ertelenen Vergi Varlığı, Ertelenen Vergi Yükümlülüğü, Vergiye Esas Değer
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the interactions of“deferred tax”which is the basis of IAS 12 with Turkish Tax Legislation and other relevant regulations. The divisions, caused by different regulations regarding financial reporting by Turkish Tax Legislation and Turkish Accounting and Financial Reporting Standards, are investigated on the basis of“deferred tax”, the importance of the impact of these differences on the financial reports are explained and, the divisions are presented on the comparative examples to minimize them. We conclude that the“deferred tax”is an integral part of an accurate financial reporting and the legislator should make some regulations similar to the standard applications. KEYWORDS: Income Taxes, Permanent Difference-Temporary Difference, Deferred Tax Assets, Deferred Tax Liabilities, Tax Based Value.