Uluslararası muhasebe standartları kapsamında ertelenmiş vergi ve vergi oranlarındaki değişikliğin işletme karlılığına etkisi: Borsa İstanbul'da kayıtlı işletmeler üzerine bir araştırma
Deferred taxes in the context of international accounting standards and the impact of changes in corporate tax rate on the profitability of companies: a research on companies registered in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 485686
  2. Yazar: MAHMUT SEMİH ŞEKERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dönem faaliyetlerinin sonucu olarak ortaya çıkan, ancak zamanlama ve ölçüm farklarından dolayı gelecekteki ödenecek vergiyi etkileyecek olan ertelenmiş vergi, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na (UFRS) göre hazırlanmış finansal tablolarda yer almaktadır. Ertelenmiş verginin finansal durum tablosunda ve işletme kar zarar tablolarında yer alması verginin mali analizdeki etkisini artırmıştır. Çalışmada, vergi oranlarındaki değişimin neden olacağı TMS 12 Gelir Vergileri standardına göre hesaplanarak muhasebeleştirilen ertelenmiş vergideki farklılaşmanın işletme karlılığına etkisi ele alınmıştır. Bu kapsamda finansal tabloları UFRS'ye göre oluşturulan ve Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksinde yer alan şirketler, ertelenmiş vergi yapılarına göre sınıflandırılmış ve farklı vergi oranlarında oluşan Öz kaynak Karlılığı (ROA), Varlıkların Karlılığı (ROE) ve Satışların Karlılığı (ROS) oranları hesaplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, işletmelerin vergi oranlarındaki değişimden ertelenmiş vergi yapıları nedeniyle farklı şekillerde etkilenebileceğini göstermektedir. Vergi oranlarındaki artış, net ertelenmiş vergi gelirine sahip işletmelerin oluşturduğu sınıfın karlılık oranlarını artırmış, net ertelenmiş vergi giderine sahip işletmelerin oluşturduğu sınıfın ise karlılık oranlarının azalmasına neden olmuştur. Vergi oranlarındaki azalış ise tam tersi etkiler yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Deferred taxes occurred as a result of the current period activities but will affect to futures payable taxes because of timing and measurement differences, appears on the IFRS financial tables. Thus, deferred tax appears on the balance sheet and profit and loss tables, leads to tax effect increase on financial analysis. In this study, deferred taxes changing effects on profitability, that calculated and accounted according to IAS 12 Income Taxes through tax rate changing, are analyzed. In this object the companies profitability ratios like return on equity (ROA), return on assets (ROE), return on sales (ROS), calculated and analyzed in a different way that traded in BIST 100 index and their financial tables prepared in accordance with IFRS completely. The research findings show that each company context of the study affected differently by tax rate changing because of their deferred tax structure. Increase in tax rate, caused the increase of the class profitability ratios that occurs the companies have net deferred tax income; on the other hand caused the decrease of the class profitability ratios that occurs the companies have net deferred tax expense. The decrease in tax rate has the opposite effect.