TMS 12 Gelir Vergileri Standardı ve Türkiye'deki mevcut uygulama ile karşılaşılaştırılması
Turkish Accounting Standard 12 Income Taxes and existing practice in Turkey
  1. Tez No: 264288
  2. Yazar: MEŞKÜRE SELVİTOPU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Muhasebe ilkeleri ve vergi mevzuatı arasındaki uyumsuzluklardan dolayı iki farklı kar kavramı çıkmaktadır. Bunlardan ilki muhasebe ilke ve kurallarına göre hesaplanan ticari kar; diğeri ise, vergi kanunlarındaki ilke ve esaslara göre üzerinden vergi hesaplanan mali kardır. Ticari kar ve mali kar arasına oluşan farklar geçici bir özelliğe sahip ise, ilgili dönem bilançosunda ertelenmiş vergi olarak raporlanır. TMS 12 Gelir Vergileri Standardı söz konusu bu farkları açıklamaktadır.Bu çalışmanın amacı TMS 12 Gelir Vergileri Standardı'nın incelenmesi ve söz konusu standardın uygulamasının ne şekilde yapılacağının açıklanmasıdır. Çalışmada, geçici farklar ve ertelenmiş vergi kavramları standart hükümleri doğrultusunda ele alınmaktadır. Ayrıca bir uygulama örneği yardımıyla, TMS 12 Gelir Vergileri Standardı ile Türkiye'deki mevcut uygulama karşılaştırılmaktadır
Özet (Çeviri)
Due to the incompatibility between accounting principles and tax legislation, there appear two different profits. One of them is accounting profit which is figured out according to the accounting principles. The other one is taxable profit is figured out according to the principles in tax laws. If the difference between accounting profit and taxable profit is temporary, it is reported as deferred tax in balance sheet. TAS 12 Income Taxes Standards explain the differences mentioned.The aim of the study is to examine TAS 12 Income Taxes Standards and to explain how these standards are applied. In the study, temporary differences and deferred tax are dealt in the light of standard statements. Moreover, with the help of an example, TAS 12 Income Taxes Standards and the existing practice in Turkey are compared.