Uluslararası insan hakları belgeleri ve Türk Hukukunda özgürlüğünden yoksun bırakılmış çocuklar
Children deprived of liberty in international human rights documents and Turkish Law
  1. Tez No: 446824
  2. Yazar: ŞERİF AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUÇİN KÖPRÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Özgürlüğünden yoksun bırakılmış kişiler pek çok hakkını kullanmakta ciddi sınırlamalara uğramaktadır. Ayrıca bu kişilerin hak ihlalleriyle daha fazla karşılaşmaktadırlar. Bu du-rum özgürlüğünden yoksun bırakılmış çocuklar açısından da böyledir. Uluslararası insan hakları hukukunda geçtiğimiz 30 yılda gerçekleşen gelişmelerle birlikte özgürlüğünden yoksun bırakılmış kişilerin haklarıyla ilgili ciddi bir gelişim kaydedilmiştir. Bu gelişmeler Türk hukukuna da etki etmektedir. Bakımdan uluslararası insan hakları belgelerinde öz-gürlüğünden yoksun bırakılmış çocuklarla ilgili düzenlemeler ayrıntılı bir biçimde ince-lenmeli ve Türk hukukunda uygulanabilirliği üzerinde durulmalıdır. Ancak insan hakları-na saygılı bir infaz sistemi oluşturulması uzun zaman alan ve ciddi emek isteyen bir he-deftir. Bu hedefe ulaşılabilmesi için devletle sivil toplum birlikte çalışmalıdır. Özgürlü-ğünden yoksun bırakılmış kişilerin tutuldukları mekanların idaresi ve bu kişilerin durumu konusunda mutlak şeffaflık sağlanması da, yaşanan ve yaşanabilecek hak ihlallerini en-gellemede oldukça faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Persons deprived of liberty face serious restrictions in exercising many rights. Moreo-ver these persons are more likely to suffer from violations of rights. This also goes for children deprived of liberty. Considerable development has occurred in relation to the rights of persons deprived of liberty along with the developments in international hu-man rights law in the past 30 years. These developments also influence Turkish law. Within this context, provisions of international human rights documents regarding children deprived of liberty need to be examined in detail and the applicability of these provisions in Turkish law needs to be elaborated. However, formation of a correction system respecting human rights is a goal demanding a long period of time and serious effort. Government and civil society need to cooperate in order to reach this goal. Providing absolute transparency regarding the administration of the places where the persons deprived of liberty are withheld and the state of these persons would be very helpful in preventing the present of future violations of rights.