Günümüz Afganistan medreselerinde din eğitimi-Ebu Süleyman Medresesi (Darü'l-Ulüm-i Ebu Süleyman) örneği
Nowadays religious education in Afghanistan's madrassas, as example Ebu Süleyman Medresesi (Darü'l Ulum-Ebu Suleyman)
  1. Tez No: 446840
  2. Yazar: NAGIBULLAH HAIDARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir İslam ülkesi olan Afganistan'da, İslamî ilimlerin öğretimi tarih buyunca çok önemli yer tutmaktadır. Günümüzde de Afganistan medreselerinde İslamî ilimlerin öğrenilmesi ve öğretilmesi konusunda, Afganistan halkı ve devlet tarafından büyük bir çaba harcanmaktadır. Devlet tarafından kurulan dinî medreselerin ve okulların yanı sıra Afganistan halkı tarafından kurulan medreselerde de İslamî ilimler okutulmaktadır. Afganistan'da dinî eğitim kurumları, yaygın ve örgün olmak üzere ikiye ayrılır. Yaygın dinî eğitim veren kurumlar, halk tarafından sosyal dayanışma yoluyla açılan ve finanse edilen Kur'an kursları, medreseler ve camilerdir. Örgün dinî eğitim kurumları ise, Maarif bakanlığına bağlı olan medreseler ve dârü'l-hüffazlardır. Yükseköğretim Bakanlığına bağlı ise şeriat fakülteleri ve diğer fakültelerde okutulan Sekafet-i İslâmî (din kültürü ve ahlak bilgisi) dersleridir.
Özet (Çeviri)
As an Islamic country, in Afghanistan teaching of Islamic sciences has been being so important throughout the history. Nowadays, in Afghanistan's Madrassas for the teaching and learning of Islamic sciences, the government and people of Afghanistan are spending great effort. The Islamic sciences are taught in Madrassas established by the government as well as in Madrassas which are founded by the people. In Afghanistan the religious educational institutions are divided into formal and informal. Informal religious educational institutions which provide religious educations are Quran courses, huge Madrassas and Mosques which are funded and established through social solidarity by the public. The formal religious educational instituations are some great Madrassas and Darulhefaz which are depended to Ministry of Education. Sharia faculty and other faculties in which theology lessons are taught are depended to Ministry of Higher Education.