State building and governance challenges in contemporary Afghanistan
Günümüz Afganistan'da devlet inşası ve yönetişim zorlukları
  1. Tez No: 866004
  2. Yazar: MİR HAMZA RAMİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİJUR RAHMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Afganistan, tarihi boyunca hemen hemen her açıdan çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır; Devlet inşası ve yönetişim bunların bir parçası olmuştur. Bu çalışma, Afganistan'da 2001'den 2023'e, özellikle de Taliban'ın İslam Emirliği'nin (IEA) fiili hükümeti altındaki son iki yıla kadar devlet kurma ve yönetişim algısını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada akademik kitaplar, bilimsel dergi makaleleri, resmi ve sivil raporlar ve medya röportajları gibi ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Konuları daha iyi analiz etmek için kullanılan nitel bir yöntem ve eleştirel analitik yöntem temel alınarak yürütülmüştür. Temel olarak devlet inşası kavramına ve söz hakkı ve hesap verebilirlik, siyasi istikrar ve şiddetin yokluğu, hükümetin etkinliği, düzenleyici kalite, hukukun üstünlüğü ve yolsuzluğun kontrolü gibi iyi yönetişimin altı göstergesine dayanan bu araştırmanın sonuçları hem önceki Cumhuriyet hükümetinin hem de IEA'nın tüm bu kesimlerde zorluklarla karşılaştığını gösteriyor. Dahası, fiili hükümetin, teknik ve uzmanlık alanları da dahil olmak üzere tüm sektörlerin mollalar ve dini şahsiyetler tarafından yönetildiği, kendine özgü ve tekelleştirilmiş bir yönetim yöntemi vardır. Anayasanın olmaması ve hükümette yasama organının bulunmaması, hesap verebilirlik ve şeffaflığın olmayışı, yolsuzluk, yönetişimde cinsiyet eşitsizliği, net bir vizyon ve ekonomi politikasının olmayışı ve kamu hizmetlerinin sunumundaki zorluklar mevcut sistemin temel eksiklikleridir. Afganistan'daki rejim.
Özet (Çeviri)
Afghanistan has faced several challenges in almost all aspects throughout its history; state building and governance have been part of them. This study aims to investigate the perception of state-building and governance in Afghanistan from 2001 to 2023, particularly the last two years under the de facto government of the Taliban's Islamic Emirate (IEA). In this research, secondary resources, including academic books, scholarly journal articles, governmental and non-governmental reports, and media interviews, were used.It has been conducted based on a qualitative method and a critical analytical method used to better analyze the matters. The results of this research, which are mainly based on the concept of state building and six indicators of good governance such as voice and accountability, political stability and the absence of violence, government effectiveness, regulatory quality, rule of law, and control of corruption, show that both the previous Republic government and IEA have faced challenges in all these segments. Moreover, the de facto government has its unique and monopolized method of governance, in which all sectors, including technical and specialized areas, are governed by Mullahs and religious figures. The lack of a constitution and absence of a legislative body in the government, lack of accountability and transparency, corruption, gender inequality in governance, lack of a clear vision and economic policy, and challenges in delivering public services are the main deficiencies of the current regime in Afghanistan.