Palmer drought analysis of North Cyprus
Kuzey Kıbrıs palmer kuraklık analizi
- Tez No: 446871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERTUĞ AKINTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İklim değişikliğinin en önemli sonuçlarından biri olarak; kuraklık, Kuzey Kıbrıs'ta su kıtlığı ve sıkıntısına neden olan en yaygın sorun haline gelmiştir. Kurak ve sıcak yaz mevsimi ve ılık kış mevsimi ile yarı kurak bir iklime sahip olan bu ülkede, yağış doğal su kaynaklarının tek kaynağıdır. Yağışta görülen azalma ve buharlaşmada görülen artış, Kuzey Kıbrıs'ta bulunan akifer, rezervuar ve derelerde su seviyesinin önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur. Bu da gelecekte su kıtlığını ciddi bir problem olarak önümüzde bulacağımızın bir göstergesidir. Bu nedenle, bölgede kuraklık şiddetini incelemek gerekmektedir. Bu çalışma, 1978 ve 2015 yılları arasında Kuzey Kıbrıs'ta bulunan 33 meteorolojik istasyon için Palmer Kuraklık Şiddeti İndeksi (PKŞİ) kullanarak geçmişte meydana gelen kuraklık olaylarının süresini ve şiddetini belirlemeyi hedeflemektedir. İstasyonlar için PKŞİ değerlerinin bulunmasında, aylık toplam yağış, aylık ortalama sıcaklık ve toprağın Mevcut Su Kapasitesi girdi olarak gereklidir. Bu nedenle, öncelikli olarak, istasyonların Mevcut Su Kapasitesi değerleri her istasyonun temsil ettiği bölgeye ait toprak özellikleri esas alınarak hesaplanmıştır. Aylık PKŞİ değerleri değerlendirildikten sonra, Mann Kendall Trend testi uygulanarak, trend analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, Eylül 1978 ve Ağustos 2015 arasında esas olarak 6 kez kurak dönemin yaşandığı tespit edilmiştir. Bu dönemlerden 2004 ve 2005 yılları arasında meydana gelen kuraklığın bu zamana kadar yaşanan en şiddetli kurak dönem olduğu ortaya çıkmıştır. Genellikle, Kuzey Kıbrıs yüzde 28 oranında normale yakın, yüzde 45 kurak ve yüzde 27 nemli olarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, yapılan trend analizi sonucunda istasyonların PKŞİ değerlerinde genel bir düşüş olduğu belirgindir.
Özet (Çeviri)
As one of the most important results of climate change; drought has become to be the most pervasive problem that causes water scarcity and shortage in North Cyprus. The rainfall is the only source of the natural water resources in this country which has semi-arid climate with dry and hot summer and moderate winter seasons. Owing to the reduction in precipitation and increase in evaporation, the level of water in aquifers, reservoirs, and streams of North Cyprus has dropped considerably and it is certain that the water scarcity will be more difficult problem to overcome in the future. Accordingly, it is needed to study the level of the drought in this region. In this study, the main target is to identify the major drought events and their duration and severity by using Palmer Drought Severity Index (PDSI) for 33 stations in North Cyprus between 1978 and 2015. In order to find PDSI values of each station, in addition to monthly precipitation and temperature, soil available water capacity (AWC) is also required. AWC values were calculated based on soil characteristics of each station. After evaluating monthly PDSI values, the historical drought events are identified and the Mann Kendall Trend test is applied. As a result, it has been found that there are mainly 6 dry periods occurred from the September 1978 to August 2015. The drought occurred between 2004 and 2005 was remarkable severe. Generally, North Cyprus is 28% near normal, 45% drought and 27% wet. However, statistically significant downward trend is evident in almost all stations.