Energy harvester design method to power wireless sensor nodes for in pipe monitoring applications
Boru içi gözetleme uygulamalarına yönelik kablosuz sensör düğümlerine güç sağlayan enerji üreteci tasarım yönetimi
  1. Tez No: 446872
  2. Yazar: FASSAHAT ULLAH QURESHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Su, petrol veya gaz boru hatlarını izlemek için kullanılan sensör ağı, iletişim altyapısı kullanılarak bağlanan bir grup kablosuz sensör düğümünden (KSD) oluşur. Sensör düğümlerine güç sağlamak için kullanılan geleneksel piller sınırlı ömre sahiptir ve düzenli servis gerektirir. Bu sebepten dolayı su altı boru hatları gibi erişilmesi zor yerlerde kullanımları sınırlıdır. Bu zorluklar sensör düğümüne güç sağlamak için enerji üreteci kullanmayı cazip bir seçenek haline getirmektedir. Çalışmanın amacı boru içinde kendi gücünü üreten ve boru performansına en az etkisi olan piezoelektrik (PZT) bimorf enerji üreteci tasarlamaktır. Bu araştırmanın başlangıç noktası olarak analitik bir model sunulmakta daha sonraysa bu model iki boyutlu sonlu elemanlar yöntemiyle COMSOL yazılımı kullanılarak doğrulanmaktadır. Geometri duyarlılık analizi ve optimizasyonu sonlu eleman simülasyonları ile yapılmaktadır. 1.4 m/s akış hızıyla su taşıyan Türkiye-KKTC boru hattı uygulaması sınır koşullarını belirlemek için kullanılmaktadır. Bir ucu I- ve D-şekilli sabit gövdeye tutturulmuş PZT konsol kiriş türü enerji üreteçlerinin performans etkisi basınç kaybı cinsinden karşılaştırılmaktadır. Ayrıca, seri ve paralel enerji üreteç düzenleri üretilen güç ve boru iletim performansına etki bakımlarından kıyaslanmaktadır. Bahsi geçen uygulamada, geometrik tasarımı tamamlanmış enerji üreteci 0.82 mW güç üretimini 3 mm yükseklik eşdeğer kaybı ile sağlayabilmektedir. Analiz sonucunda, paralel olarak yerleştirilmiş 15 PZT kiriş, sabit gövdeye entegre edilmiş 7.1 J depolayabilen süper kondansatör, güç elektroniği ve akustik alıcı-verici kullanarak 512 baytlık bir veri paketinin saniyede 4096 bit (bps) transmisyon hızı ile 5 dakikada bir iletilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A sensor network, used to monitor water, oil or gas pipelines, consists of a group of wireless sensor nodes (WSN) that are linked using a communication infrastructure. Traditional batteries are commonly used to power sensor nodes, but they have limited lifetime and require regular maintenance. Thus, their utility is limited in locations that are difficult to access, such as underwater pipelines. Therefore, using an energy harvester to power the sensor node becomes a desirable option. A method for near-optimal piezoelectric (PZT) bimorph energy harvester module design with minimum impact on the pipe performance is proposed in this study to enable a self-powered wireless sensor node for in-pipe monitoring. An analytical model is presented as the starting point of this research, which is further validated through finite element simulations using COMSOL software in 2D (two dimensional) environment. Geometry sensitivity analysis and optimization is done through finite element simulations. The boundary conditions of the recently constructed Turkey-Cyprus water pipeline are considered for finite element analysis with a flow velocity of 1.4 m/s. Performance impact analysis is also done in terms of head loss to compare two PZT cantilever energy harvesters attached to I- and D-shaped bluff bodies. Series and parallel arrangements of energy harvesters are compared with respect to generated power, and impact on pipe performance. The geometrically designed energy harvester is able to generate a power of 0.82 mW corresponding to a head loss of 3 mm, which is considered to be a near optimal design. It is concluded from the analysis that 15 PZT cantilevers in parallel arrangement are needed to maintain 4096 bits per second (bps) transmission of 512-Byte data packet once per 5 minutes with the piezoelectric harvester, using an integrated 7.1 J super capacitor that can fit into the bluff body together with the power electronics and acoustic transceiver