İslam Ceza Hukukunda bilişim suçları
Cyber crimes in Islamic Criminal Law
  1. Tez No: 446878
  2. Yazar: DİNÇER AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, İslam ceza hukuku açısından bilişim suçlarının mahiyeti ele alınmıştır. Çalışmanın ilk kısmında İslam ceza hukukunun nitelikleri, gayeleri, prensipleri ve suç-ceza kavramları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde bilişim suçları; kavram, kapsam ve tabi oldukları cezalar yönüyle modern hukuk açısından tanıtılmıştır. Son bölümde ise bu suçlar İslam ceza hukukuna göre değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışma, İslam hukukunun, klasik metodolojisi ve modern kanunlar çerçevesinde, ortaya çıkan bu yeni probleme yaklaşımını içermektedir. Bu yönüyle zaman zaman karşılaştırmalar ve kavram geçişlerine yer verilmiştir. Günümüz ceza kanunlarının temel kurallarla yapısal çerçevesini çizdiği bilişim suçları, İslam hukukunun temel kaynakları doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of cyber crimes with respect to Islamic crime law were discussed. In the first part of the study, information was given on the characteristics, objectives, principles, and crime-punishment concepts of Islamic crime law. In the second part; the concepts and scope of cyber crimes and the punishments that they are subject to were introduced with respect to the modern law. In the last part, these crimes were evaluated with respect to Islamic crime law. The study contains the approach of Islamic law to this new problem, within the frame of Islamic law's classical methodology and modern laws. As a result, comparisons and conceptual transitions were often used. Cyber crimes, the scope of which is defined with the basic rules of modern-day crime laws, were analyzed according to basic Islamic law literature.