Bilişim suçları
Cyber crime
- Tez No: 588505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONURSAL CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bilişim suçu kavramı, bilişim teknolojilerin kullanımının giderek artmasından dolayı bu suç türünün yoğunlaşması ile karşımıza çıkmıştır. Bilişim teknolojilerinin riskli kullanımı bilişim suçlarını doğurmuştur. Başlangıçta geleneksel suçların bilgisayar ortamında işlenmesi olarak görülen bu suç türü, zamanla teknolojinin gelişimi ile, var olmayan yeni suç türlerini ortaya çıkarmıştır. Bilişim suçu Türk hukukunda; elektronik bilgi işlem kayıtlarına yasadışı yollarla erişilmesi veya bu kayıtların yasal olmayan şekilde değiştirilmesi, silinmesi veya bu tür kayıtlara girilmesi veyahut bilgi tecavüzü için hazırlık yapılması, biçiminde tanımlanmaktadır. Günümüzde bilişim suçları hızla artmakta ve bu suçların üstesinden gelmek için mevcut teknik yöntemler yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda Bilişim suçları ile mücadelede kanuni düzenlemeler önem kazanmıştır. Bilişim suçlarının geçmişi eski olmasına rağmen bu suçların hissedilir derecede zarar vermeye başlaması ile, suçların çeşitli yönleriyle düzenlenmesi ve sınıflandırılması gündeme gelmiştir. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile, bilişim suçları sınıflandırılarak bu suç türlerine karşı düzenlenen kanuni yaptırımlar ele alınacaktır. Anahtar Kelimeler, Bilişim, Bilişim Suçları, İnternet, Türk Ceza Hukuku
Özet (Çeviri)
The concept of Cyber crime has emerged with the intensification of this type of crime due to the increasing use of information technologies. The risky use of information technologies has resulted in information crimes. This type of crime, which was initially seen as the committing of traditional crimes in computer environment, has revealed new types of crimes that do not exist with the development of technology in time. Cyber crime in Turkish law; illegal access to electronic data processing records, or the unlawful modification, deletion or entry of such records or preparation for infringement. Today Cyber crime are increasing rapidly and the available technical methods to overcome these crimes are insufficient. In this context, legal regulations have gained importance in the fight against Cyber crime. Although the history of informatics crimes is old, these crimes have started to cause considerable damage and the regulation and classification of the crimes have been brought to the agenda. With this study, information technology crimes will be classified and legal sanctions against these crime types will be discussed. Keywords, Informatics, Cyber crime, Internet, Turkish Criminal Law