Akut miyokard infarktüsü geçiren hastaların kriz sonrası eğitimi ve eğitimin bilgi, anksiyete ve alışkanlıklarına etkisi
The Effects of health education for the patient after acute myocardial infarction concerning their disease and life style modifications on the health behavior
- Tez No: 44688
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing, Cardiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
54 ÖZET Bu araştırma, AMİ geçiren hastaların, hastalıkları ve yaşam şekli değişiklikleri ile ilgili eğitimin, sağlık davranışlarına etkisini araştırmak amacıyla deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmaya İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesine Ağustos-Aralık 1994 tarihleri arasında AMİ geçirerek ilk kez yatan 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalar ile ilgili veriler, anket formu (eğitim öncesi ve sonrası bilgi formu) hazırlanan eğitim kitapçığı, Spielberger ve arkadaşlarının“Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği”, Miller'in (1990) kullandığı Sağlık Davranış Ölçeği (Health Behavior Scale) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilme sinde, sağlık davranış ölçeğinin iç tutarlılığı Kuder-Richardson 20a ve madde- toplam puan korelasyon tekniği, deneklerin tanımlayıcı özellikleri ile durumluk- sürekli anksiyete puanlan, eğitim öncesi ve sonrası bilgi puanlan, sağlık davranış ölçek puanlan arasındaki ilişkileri değerlendirmek için, tek yönlü varyans analizi, t- testi, Mann Whitney-U ve Wilcoxon-t testi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada, eğitim öncesi hastalann, hastalık hakkında yetersiz bilgi sahibi olduğu ve bu dönemde anksiyete yaşadıkları saptanmıştır. Verilen eğitim sonrasında ise hastaların anksiyete düzeyleri azalmış ve eğitimden yararlanarak, alışkanlıklarında değişiklik yapabildikleri saptanmıştır. Bu nedenle hastaların rehabilitasyonlarında diyet, sigara, fizik egzersiz, ilaç ve stres gibi yaşam şekli değişikliklerine uyumun sağlanması için“Eğitim Kitapçığı”kullanılmasının, eğitimi ve tedaviye uyumu değerlendirmek için“Sağlık Davranış Ölçeğinin”kullanımının yararlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY This study is designed to measure the effects of health education concerning their disease and life style modifications on the health behavior of patients with acute myocardial infarction (AMI). Our study group consisted of 40 patients who were admitted to the intensive care unit of Institute of Cardiology of Istanbul University with the diagnosis of AMI during August-December 1994 patients with previous myocardial infarction were exluded from the study. All data were collected by filling-out the preformed questionnaire (pre-and post training)“Training booklet”, State-Trait Anxiety Inventory from Spielberger and Com and Health Behavior Scale from Miller (1990). Statistical analyses of the internal consisteroy of done by using Ku der- Richardson 20 a and Item-total correlations. The evoluation of the relation between the State-Trait Anxiety Inventory data, pre-and post-training data points, Health Behavior Scale points were done by using Anova, Student t-test, Mann Whitney-U and Wilcoxon-t test. As a result of research we realized that patients had not enough knowledge about their disease before education and they were very an anxious during this period. We observed that the anxiety level of the patients was decreased after the given training and also they could modify their life style habits by help of this training. Thus; we concluded that; in order to manage the rehabilitation of these patients the use of“the training booklet”for the compliance of the patients with the life style modifications; such as diet quitting smoking, physical activities, medication and stress and the use of“Health Behavior Scale”for the evoluation of compliance with the training and the medical treatment is found useful!.