Akut miyokard infarktüsü geçiren hastaların hastalık algısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the perception of illness and quality of life in patients with acute myocardial infarction
  1. Tez No: 651588
  2. Yazar: ÖZKAN SİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırma, Akut Miyokard İnfarktüsü tanısı olan hastaların hastalık algıları ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlandı. Araştırmanın evrenini, Haziran-Eylül 2019 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinin kardiyoloji polikliniklerine başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan akut miyokard infarktüsü tanısı olan hastalar, örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü ve istekli olan 301 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında;“Bireysel Tanıtıcı Formu”,“Hastalık Algısı Ölçeği”(HAÖ) ve“Miyokard İnfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği”(MIDAS) kullanıldı. Verilerin analizi, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 paket programı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The study was designed in a descriptive and relationship-seeking manner in order to evaluate the perception of the disease and quality of life of patients with acute myocardial infarction. The sample of the study was taken from 301 patients who were admitted to the Cardiology Outpatient Clinics of Health Sciences University Van Education and Research Hospital between June and September 2019 and diagnosed with acute myocardial infarction. The research data were collected with“Individual identifier Form”, Ilness Perception Questionnaire“ (IPQ) and ”Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale" (MIDAS). The analysis of the data was carried out using descriptive and correlational statistics with SPSS 22.0 package program in computer environment.