Turizm diplomalı nitelikli personelin sektöre kazandırılmasında ortak akıl
Common sense on bringing in the tourism diplomaed and qualified staff to the sector
- Tez No: 446883
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı turizm diplomalı nitelikli insan kaynağının turizm sektöründe istihdam edilmesini sağlamak için yapılması gerekenleri tespit etmektir. Bu araştırma özellikle turizm sektörü üzerinde otorite sahibi olan siyasi iradeye ve bürokrasiye yasal düzenlemeler önermektedir. Bu yasal düzenlemeler turizm akademisyenleri, turizm profesyonelleri ve turizm öğrencilerinin ortaya koyduğu ortak akıldır. Bu ortak aklı içeren bu araştırma turizm öğretimi için devlet tarafından yapılan yatırımların amacına ulaşmasını sağlayacağı ve turizm sektörünün önünü açacağı için çok önemlidir. Bu araştırmada nitel yöntem ile elde edilen sonuçların ulusal çapta da ölçülüp test edilebilmesi ve nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birbirini tamamlaması açısından karma yöntem kullanılmıştır. Bu kapsamda nitel veriler doküman inceleme tekniği ile nicel veriler ise anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın evrenini tüm Türkiye'deki turizm akademisyenleri, profesyonelleri ve öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda turizm akademisyenlerinin, profesyonellerinin ve öğrencilerinin turizm diplomalıların sektörde istihdam edilmesi için yapılması gerekenleri (turizm meslekleri kanunu çıkarılması, turizmle ilgili kamu kurumlarında öğretici, memur, bürokrat olarak turizm mezunlarının istihdam edilmesi, turizm mesleklerine dayalı destinasyon yönetim teşkilatının kurulması, turizm öğretiminin sektörün ihtiyaçlarına uygun olarak revize edilmesi vs.) güçlü bir şekilde desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine which regulations should be made in the matter of employment of diplomaed and qualified work force in tourism sector. This study offers legislative regulations to the political will which has authorization over tourism sector. These regulations are common mind which presented by tourism academicians, tourism professionals and tourism students. This study which contains this common mind has crucial importance on the fruition of government's tourism education investments. In this study, a mixture of qualitative and quantitative methods is used in order to measure the data. In this context, qualitative data gathered through document review method and quantitative data gathered through a survey form. Population of the study consists of all the tourism academicians, professionals and students in Turkey. Results indicate that tourism academicians, professionals and students strongly support the legislative regulations which concern introducing tourism jobs legislations, employment of tourism diplomaed staff on teacher, officer, bureaucrat level at government institutions related to tourism, constituting destination management organizations based on tourism jobs, overhauling tourism education in accordance with the needs of tourism sector.