Birden fazla eser sahibi tarafından meydana getirilen Eserler ve Eser Sahipleri Birliği
Works authored by more than one person within the meaning of the art. 10 of the law on intellectual and Artistic Works and the Union of Authors
  1. Tez No: 446926
  2. Yazar: CEREN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Fikri hak korumasının konusunu oluşturan eser, birden fazla kişinin yaratıcı katkıda bulunması suretiyle meydana getirilmişse, bu durumda artık tek kişinin değil, birden fazla kişinin eser sahipliğinden bahsedilir. Türk Hukuku'nda sahibi birden fazla olan eserler, birden fazla bağımsız eserin birbirine bağlanması suretiyle vücuda getirilen eserler (bağlı eser) ile birden fazla kişinin yaratıcı katkısı ile vücuda gelmiş ayrılmaz bir bütün teşkil eden eserler (birlikte eser) olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Türk Hukuku'na mehaz Alman Kanunu dolayısıyla yerleşen ve FSEK'in 9 ile 10. maddeleri kapsamında gerçekleşen bu ayrımın sonucu olarak sahibi birden fazla olan eserlere uygulanacak hükümler, vücuda getirilen eserin kısımlara ayrılmasının mümkün olup olmamasına göre değişiklik gösterdiğinden, bir eserin hangi kapsama dâhil olduğunun tespiti büyük önem taşımaktadır. İşte üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde de, FSEK m. 10'un konusunu oluşturan“birlikte eser”ve“eser sahipleri birliği”kavramları, bütün boyutlarıyla incelenerek“bağlı eser”başta olmak üzere çeşitli kavramlardan ayırt edilmiştir. İkinci bölüme gelindiğinde, birlikte eserin vücuda getirilmesi suretiyle eser sahipleri birliğini doğuran üç kümülatif unsur olan“birden fazla eser sahibinin katkısı”,“katkıların birbirinden ayrılmaz niteliği”ve“eser sahipleri arasında işbirliği”unsurları ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Nihayet üçüncü bölümde ise, birlikte eserin vücuda getirilmesi ile eser sahipleri arasında doğan birliğin hukukî sonuçları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda, yukarıda ifade edilen hususların, özellikle mehaz Alman Kanunu'ndaki düzenlemeler ile doktrindeki konuya ilişkin açıklamalar dikkate alınarak, diğer hukuk sistemlerinin konuyu düzenleyiş biçimlerine değinilerek ve sahibi birden fazla olan eserlere ilişkin mevcut ikili sistemde, birlikte eser – bağlı eser ayrımının yapılmasını sağlayacak kıstaslar açıkça ortaya konularak açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the case of an intellectual or artistic work bearing the characteristics of more than one person, authorship of not one but multiple people exists. In Turkish Law, works authored by more than one person appear in two ways: either as works produced by combination of more than one individual work, i.e. compound works or works produced by more than one person's creative contribution constituting an indivisible whole, i.e. joint works. Because of this distinction adopted in Turkish Law via Art. 9 and 10 of the Law No. 5846 on Intellectual and Artistic Works, which was inspired by the German Act on Copyright and Related Rights, the provisions applicable to the works authored by more than one person differ per their potential of division into parts. Hence, it is of cardinal importance to identify in which category a work falls. In the first chapter of this dissertation consisting of three chapters, the concepts of the joint work and the union of authors, which form the subject of the Art. 10 of the Law No. 5846 on Intellectual and Artistic Works, are examined in every aspect and differentiated from miscellaneous concepts, compound works in particular. As for the second chapter, three cumulative elements that generate the union of authors by way of creation of the joint work, i.e. the contribution of more than one author, the indivisible nature of the contributions, and the collaboration between authors, are explained in depth. Last but not least, the legal effects of the union of authors is elaborated in the third chapter. In this dissertation, it is intended the topics referred above to be clarified especially by taking into account the German Act on Copyright and Related Rights and doctrinal commentaries regarding the subject matter, touching on the ways other legal systems regulate the issue, and setting forward the criteria for the distinction between joint works and compound works in the current dual system pertaining to the works authored by more than one person.