Pakistan'ın kuruluşundan sonra sosyal sorunların Abdullah Hüseyin'in romanlarına yansıması
Reflects of social problems after the establishment of Pakistan on Abdullah Hussein's novels
- Tez No: 446935
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Urdu roman sanatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen“Udâs Neslîn”(Yorgun Nesiller)'in birçok edebiyatçı tarafından tarihi roman olarak kabul edilmesi bizi bu çalışmayı hazırlamaya sevk eden sebeplerden biri olmuştur. Çalışmamızın I. bölümünde Hindistan tarihinden kısa bilgiler yer almaktadır. Çünkü yazarın eserlerinde Hindistan'daki Müslüman kültürünün belirli özelliklerinden bahsedilmektedir. Ayrıca Abdullah Hüseyin'in tarihe olan tutkusu ve tarihin eserlerinde ele alınış şekli de bu çalışmamızın başında tarihsel bilgilere değinmemizin bir diğer nedenidir. Bu yüzden tezimizin ilk bölümünü çalışmamızda genel olarak ele aldığımız sorunları daha açık şekilde belirtebilmek adına Hindistan'daki Müslüman kültür birikiminin oluşumu irdelenmektedir. Çalışmamızın II. bölümünde roman sanatı kavramını ele aldık. Bu bölümde romanın genel anlamda teknik yapısından bahsetmeye çalıştık. Urdu Edebiyatı ve Roman İlişkisi adlı III. bölümde, Urdu romanının 1947 yılına kadarki gelişim sürecini irdelemeye çalıştık. Bu aşamada aynı zamanda Urdu romanına yön veren ünlü edebiyatçılardan da bahsettik. Çalışmamızın son bölümünde ise Abdullah Hüseyin'in yaşamı ve edebi kişiliğinin yanı sıra, romanlarından da bahsetmeye çalıştık. Bu bölümde ayrı başlıklar altında ele aldığımız romanlarda Hindistan'ın Bölünmesi'nin etkilerini inceledik.“Udâs Neslîn”(Yorgun Nesiller),“Bagh”,“Kayd”ve“Nâdâr Lôg”adlı eserlerde ele alınan aşk hikâyesinin arka planında dönemin siyasi, tarihi ve toplumsal olaylarını inceledik. Bu eserlerde tarihsel perspektifi oluşturan I. Dünya Savaşı, bölünme ve göç gibi olayları açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
“Udâs Neslîn”(Yorgun Nesiller) is considered to be one of the most important works of Urdu novel art. The novel is regarded as a historical novel by many writers which is one of the reasons that led us to prepare this work. Part I of our study contains brief information on India. Because the author's works mention certain features of Muslim cultures in India. In addition, Abdullah Hussein's passion on history and the way it is handled in the works of history is another reason for mentioning historical information at the beginning of our study. Therefore, the first part of our thesis explores the formation of Muslim culture accumulation in India in order to clearly specify the problems that we generally deal with in our work. Part II of study we discussed the concept of novel art. In this section we tried to talk about the technical structure of the novel in general terms. Urdu Literature and Novel Relation in the chapter III, we tried to investigate the development process of Urdu novel until 1947. At the same time, we also talked about famous literary figures who gave direction to Urdu novel and in the last part we tried to talk about Abdullah Hussein's life and his literary personality as well as his novels. We have examined the effects of the division of India in the novels we have discussed under separate headings in this section. We have studied the political, historical and social events of the period in the background of the love story that was covered in the works“Udâs Neslîn”(Yorgun Nesiller),“Bagh”,“Kayd”and“Nâdâr Lôg”. In these works, we tried to explain the events such as World War I, division and migration which constitute historical perspective.