Toz metalürjisi ile üretilen Nb-V mikroalaşım çeliğine nikel ilavesinin mikroyapı mekanik özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
An investigation of effect on microstructure and mechanical properties of microalloyed steels produced by powder metallurgy
- Tez No: 446958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET AKİF ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Mühendislik Bilimleri, Meteorology, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mikroalaşımlı çelikler %0,05 ve %0,20 aralığında niyobyum ve vanadium gibi mikroalaşım elementlerini içeren çelikler olarak tanımlanmaktadır. Bu çelikler, alüminyum, bor ve geleneksel çelik üretiminde kullanılan diğer alaĢşım elementlerinden ve ısıl işlem ve termomekanik işlemlerden etkilenmektedir. Günümüzde üretilen mikroalaĢımlı çeliklerin büyük bir kısmı yassı ve boru mamul olarak üretilitler. Günümüzde yeterli seviyelerde olmamakla birlikte toz metalürjisi yöntemiyle de mikroalaşımlı çelik üretimi gerçekleĢtirilmektedir. Bu çalışmada % ağırlıkça %0,55 grafit ve %0,15 (Nb-V) içeren demir esaslı malzemelerde Ni ilavesinin (% ağırlıkça 0,8, 2, 3 ve 5) mikroyapı ve mekanik özellikler üzerine etkisi araştırılmıştır. 750 MPa basınçta preslenen numuneler 1350 °C de argon atmosferinde 1 saat sinterlenerek üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen TM çeliklerinin mikroyapısı optik mikroskop SEM ve EDS ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar % ağırlık olarak 5 Ni ilave edilmiş TM çeliğin en yüksek akma dayanımına (YS) ve çekme dayanımına (UTS) sahip olduğunu göstermiştir. Anahtar Sözcükler : Toz metalurjisi, mikroalaşımlı çelikler, mikroyapı. Bilim Kodu : 915.1.094
Özet (Çeviri)
Microalloyed steels are defined as steels containing small amounts of microalloying such as niobium and vanadium, at levels between 0.05 and 0.20 %. This steels are effected by other alloying additions such as aluminum, boron, or indeed any of other more conventional alloying elements used in steel manufacture and thermal and thermomechanical treatments. Nowadays most of produced Microalloyed steels product as flat and made of forged pipe. In addition to not be at a sufficient level at the present time, the powder metallurgy method is also being produced microalloyed steels. In this work, the effect of Ni (wt. %0.8-2-3-5) on the microstructures and tensile behaviours of Fe matrix metarials including graphite 0.55 wt. % and (Nb-V) 0.15 wt. % were investigated. The samples pressed at 750 MPa were produced by sintered at 1350 °C temperature in the argon atmosphere for 1 h. The microstructure of the producted PM steels was characterised by optic microscope, SEM and EDS. Results indicated that 5 wt. % Ni added PM steel showed the highest values in yield strength (YS) and ultimate tensile strength (UTS). Key Word : Powder metallurgy, microallyed steels, Ni, microstructure. Science Code : 915.1.094