Hardox 400 çeliğinin delinmesinde delik içi yüzey pürüzlülüğünün ve takım ömrünün incelenmesi
The examination related to the surface roughness of inside hole and tool life of the Hardox 400 steel
- Tez No: 446959
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, yüksek aşınma direncine sahip“Hardox 400”çeliğinin CNC plaka delik delme tezgâhı“Voortman V200”ile delinebilirliği üzerine deneysel ağırlıklı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneylerde Kennametal firmasının ürün yelpazesinde yer alan KC7315 ve KCPM45 kodlu iki farklı matkap ucu kullanılmıştır. İki ucun delme performansı birbirine kıyasla, belirlenen işleme parametrelerinde delik içi yüzey pürüzlülükleri ve takım aşınması açısından incelenmiştir. Deneysel çalışmalar iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada her iki matkap ucu için en ideal delik içi yüzey pürüzlülüğünün elde edildiği devir sayısı ve ilerleme miktarının belirlenmesine yönelik deneyler gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise ilk aşamada tespit edilen ideal ilerleme miktarı sabit tutularak (0,25 mm/dev) en ideal devir sayısı orta değer kabul edilip bir alt ve üst devir sayısı değerlerinde takım ömrü deneyleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalar“Hardox 400”çeliğinin delinmesinde en ideal yüzey pürüzlülüğü değerinin elde edilmesinde KC7315 kodlu matkap ucunun, 800 dev/dak devir sayısı ve 0,25 mm/dev ilerleme miktarında kullanılması gerektiğini göstermiştir. Takım ömrü açısından iki kesici uç kıyaslandığında KC7315 kodlu matkap ucunun KCPM45 kodlu matkap ucuna kıyasla yaklaşık 32 kat daha fazla delik delebildiği tespit edilmiştir. Hardox 400 çeliğinin delinmesinde en ideal matkap ucunun KC7315 kodlu kesici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental work related to the drillability on the steel Hardox 400 having high abrasion resistance with CNC plate drilling machine (Voortman V200) was made. In the experiments, two different drill puncturing tip KC7315, KCPM45 coded which are situated in the company of Kennametal product range were used. The performances of two tips were compared in each other in terms of surface roughness and tool wear at specific processing parameters. Experimental studies were done in two steps. In the first stage , for each drill bit the experiments intended to obtaining shear and feed rate for ideal surface roughness of the through-hole were done. In the second stage, while the ideal feed rate progress amount is made constant then the ideal cutting speed accepted as median (0.25 mm/rev.), tool life test in an upper and lower cutting speed value is made. Experimental studies showed that during the drilling operation of the Hardox 400 steel with KC7315 coded drill bit for the optimum surface roughness, the 800 rev/min cutting speed and 0.25 mm/rev feed rate are the most appropriate values. KC7315 coded drill bit approximately can drill holes 32 times more than KCPM45 coded drill bit, so it is better in terms of tool –life. Drilling of the Hardox 400 steel has been determined that the ideal drill bit code is KC 7315.