Tam köprü seri rezonans eviricinin faz kaydırma yöntemi ile kontrolü
Full bridge series resonant inverter control with phase shift method
  1. Tez No: 446960
  2. Yazar: UĞUR TUNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, faz kaydırma yöntemi ile kontrol edilen tam köprü seri rezonans eviricinin analizi, simülasyonu ve uygulaması sunulmuştur. 220V alternatif gerilim ile beslenen evirici çıkış akımının kontrolü için faz kaydırma tekniği kullanılmıştır. Güç anahtarlarının kontrol sinyalleri arasındaki faz farkı değiştirilerek farklı faz açıları için evirici çıkış akımı ve geriliminin teorik ve deneysel sonuçları verilmiştir. Devrenin analizi Runge-Kutta metodu ile MATLAB M-File'da yazılan programda yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar MATLAB Simulink'de oluşturulan simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Evirici devrenin kontrolünde dsPIC30F2020 mikro denetleyicisi kullanılmıştır. 30 kHz çalışma frekansında 0-180 faz farkı için çeşitli çalışma noktalarının sonuçları sunularak teorik sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Analiz, simülasyon ve uygulama sonuçlarının birbiri ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the analysis, simulation and application of phase shift controlled full bridge series resonant inverter is presented. The phase shift technique is used to control the output current of the inverter which is fed from 220 V alternative voltage. Theoretical and experimental results of the output current and voltage of the inverter are given in different phase angles by changing phase difference of control signals of the power switches. Analysis of the circuit is done with MATLAB M-File program by using Runge-Kutta method. Obtained results are compared with MATLAB Simulink simulation results. dsPIC30F2020 microcontroller is used to control the inverter circuit. Experimental results for different operating points from 0 to 180 phase difference at 30 kHz operating frequency are presented and compared with theoretical results. Analysis, simulation and experimental results are good agreement with each other.