Yeni graft kopolimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve diyotlarda arayüz tabaka olarak kullanımının araştırılması
Synthesis, characterization and investigation of the new graft copolymers as interfacial layer in diodes
- Tez No: 446976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, linoleik asit (Lina) ve linolenik asit (Linl)'lerin otooksidasyonuyla polimerik linoleik asit peroksit (PLina) ve polimerik linolenik asit peroksit (PLinl) elde edildi. Lina ve Linl'lerin otooksidasyonu oda sıcaklığında, gün ışığı altında ve hava oksijeni ile gerçekleştirildi. Elde edilen polimerik yağ asitleri, tert-bütil akrilat (tBA) monomerinin serbest radikal polimerizasyonunda kullanılarak PLina-g-PtBA ve PLinl-g-PtBA graft kopolimerleri sentezlendi. Ayrıca, bu polimerik yağ asitleri hem peroksit gruplarına hem de karboksilik asit gruplarına sahip oldukları için one-pot yönteminde (serbest radikal polimerizasyonu ve halka açılma polimerizasyonu bir arada) kullanıldı. Böylece üç bloklu graft kopolimerler elde edildi. One-pot yönteminde, polimerik yağ asitlerin peroksit grupları tert-bütil akrilatı serbest radikal polimerizasyonuyla polimerleştirirken, polimerik yağ asitlerinin karboksilik asit grupları da ε-kaprolakton (veya D,L-laktid) monomerini halka açılma polimerizasyonuyla polimerleştirdi. Böylece, PLina-g-PCL-g-PtBA, PLina-g-PLA-g-PtBA ve PLinl-g-PCL-g-PtBA graft kopolimerler sentezlendi. İki ve üç bloklu graft kopolimerlerin polimerizasyonuna etki eden; başlatıcı konsantrasyonu ve monomer konsantrasyonu gibi temel parametreler incelendi. Elde edilen graft kopolimerlerin karakterizasyonları nükleer manyetik rezonans (1H NMR), jel geçirgenlik kromatografisi (GPC), termal gravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) teknikleri kullanılarak yapıldı. Ayrıca, metal/yarıiletken Schottky diyotların üretiminde PLilPCLPtBA-4 nolu graft kopolimerin, arayüzey yalıtkan tabaka olarak kullanılması araştırıldı. Bunun için, Si tek kristal parçası üzerine elektroeğirme yöntemi kullanılarak PLilPCLPtBA graft kopolimer ara yüzey tabakası oluşturuldu. Polimerik yüzeyin morfolojik özellikleri alan etkili taramalı elektron mikroskop tabancası (FEG-SEM) kullanılarak incelendi. Daha sonra, Au/n-Si (MS) ve Au/PLilPCLPtBA-4/n-Si (MPS) diyotlarının I-V ölçümleri, Keithley 2400 kaynak-ölçüm (source-meter) cihazı kullanılarak oda sıcaklığında ve karanlık ortamda gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, polymeric linoleic acid (PLina) and polymeric linolenic acid (PLinl) peroxide were obtained by auto-oxidation of linoleic acid (Lina) and linolenic acid (Linl). The auto-oxidation of Lina and Linl were performed at room temperature under daylight and air oxygen. Obtained polymeric fatty acids were used free radical polymerization of tert-butyl acrylate (tBA) monomer to synthesize PLina-g-PtBA ve PLinl-g-PtBA graft copolymers. Also, this polymeric fatty acids both having the peroxide groups and carboxylic acid groups were used in the one-pot method (free radical polymerization and ring opening polymerization combination of both using). So, triblock graft copolymers were synthesized. In the one-pot method, while the peroxide groups of the polymeric fatty acids were polymerized the tert-butyl acrylate via free radical polymerization, carboxylic acid groups of the fatty acids were polymerized the ε-caprolactone (or D,L-lactide) via ring opening polymerization at the same time. Thus, the PLina-g-PCL-g-PtBA, PLina-g-PLA-g-PtBA and PLinl-g-PCL-g-PtBA triblock graft copolymers were synthesized. The principal parameters such as monomer concentration and initiator concentration that affect polymerization reaction of two and triblock graft copolymers were investigated. The obtained graft copolymers were characterized by proton nuclear magnetic resonance (1H NMR), gel permeation chromatography (GPC), thermal gravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) techniques. Also, metal/semiconductor Schottky diodes using in the production of interfacial PLilPCLPtBA-4 graft copolymer insulator layer was investigated. For this, interfacial PLilPCLPtBA graft copolymer layer is formed which was coated onto the Si single crystal piece using electrospining method. Morphological properties of the polymeric surface were analyzed by using area effective scanning electron microscope gun (FEG-SEM). In the last step, Au/n-Si (metal–semiconductor [MS]) and Au/PLilPCLPtBA-4/n-Si (MPS) diodes' I–V measurements were realized using a Keithley 2400 source-meter at room temperature and in the dark.