Darbe doppler radarlarda belirsiz çoklu hedef durumları için performans analizi
Performance analysis of pulsed doppler radar for multi target ambiguity case
  1. Tez No: 447015
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT EDİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Darbe doppler radarlar hedefin mesafesini ve hızını tespit edebilen radarlardır. Ancak bu tespitler yapılırken hızda ve mesafede oluşan belirsizliklerin çözülmesi gerekmektedir. Bu tezde orta PRF modunda çalışan bir darbe doppler radarın, belirsizliğin oluştuğu bölgelerde, çoklu hedef tespitinde gösterebileceği performans analiz edilmiştir. Bu analizin yapılabilmesi amacıyla darbe doppler radarların sinyal işlemci yapısının modellendiği bir benzetim yapılmıştır. Benzetimde öncelikle çevresel yankıların ve gürültünün bulunduğu bir ortamda hedeften dönen sinyale FFT, MTI, CFAR ve darbe sıkıştırma gibi sinyal işlemleri uygulanmıştır. Daha sonra belirsizliğin çözümü için rastlantı algoritması kullanılmıştır. Belirli bölgelerde sinyal işleme tekniklerinin etkinlikleri incelenmiş, bu tekniklerin avantajları ve kısıtları ortaya konmuştur. Sinyal işleme teknikleri ve rastlantı algoritması kullanılarak darbe doppler radarın belirsiz bölgelerde hedefleri tespit edebilme performansı incelenmiştir. Darbe doppler radarların bu yöntem ile uzak mesafelerde ve yüksek hızlarda seyreden birden çok hedefi başarıyla tespit edebildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pulse doppler radars can measure velocity and range of the targets. However, while these targets are being detected, doppler and range ambiguities should be resolved. In this thesis, for multi target ambiguity case, medium PRF pulsed doppler radar performance is analyzed. For the purpose of making this analysis, a simulation is made which models the pulse doppler radar signal processor. Firstly, in simulation, processes like FFT, MTI, CFAR and pulse compression are applied to the target echo in an environment that contains clutter and noise. Then coincidence algorithm is used to resolve the ambiguities. In unambiguous region effectiveness of the signal processing techniques are investigated, advantages and disadvantages of these techniques are exhibited. Detection performance of the pulse doppler radar in ambiguous regions is analyzed by using signal processing techniques and coincidence algorithm. It is concluded that pulse doppler radars can detect multiple targets cruising at long distances and high speeds successfully via this method.