Kastamonu ili Karaçomak ve Beyler Barajı sucul kuşları
Aquatic birds of Kastamonu province Karacomak and Beyler dam
- Tez No: 447047
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Haziran 2015 ve Mayıs 2016 tarihleri arasında Kastamonu Beyler Barajı ve Karaçomak Barajı Gölünde su kuşlarının tespiti ve yoğunluğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kuş türlerinin gözlemlenmesinde nokta sayım metodu kullanılmıştır. Bu çalışmada Beyler Barajı Gölü'nde 6 takım, 10 familyaya ait 22 tür, Karaçomak Barajı Gölü'nde 6 takım, 9 familyaya ait 17 tür tespit edilmiştir. Familyaların takımlara göre dağılımları Beyler Barajı Gölü'nde Anseriformes 1, Charadriiformes 3, Ciconiformes 2, Gruiformes 2, Podicipediformes 1, Suliformes 1 ve Karaçomak Barajı Gölü'nde Anseriformes 2, Charadriiformes 2, Ciconiformes 2, Gruiformes 1, Podicipediformes 1, Suliformes 1 şeklindedir. Beyler Barajı ve Karaçomak Barajı Gölü'nde en baskın tür Anas platyrhnchos olmuştur. En az tür ise Beyler Barajı Gölü'nde Haematopus ostralegus iken Karaçomak Barajı Gölü'nde Ciconia ciconia ve Tringa nebularia türleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done between June 2015 and May 2016, to determine water bird species and their population density in Beyler and Karaçomak Dam Lake. Point count method was used to survey the bird species. In this study, it was determined 6 Order, 10 family, 22 water bird species in Beyler Dam Lake and 6 Order, 9 family and 17 water bird species in Karaçomak Dam Lake. According to each family, numerical distribution were; Anseriformes 1, Charadriiformes 3, Ciconiformes 2, Gruiformes 2, Podicipediformes 1, Suliformes 1 in Beyler Dam Lake and Anseriformes 2, Charadriiformes 2, Ciconiformes 2, Gruiformes 1, Podicipediformes 1, Suliformes 1 in Karaçomak Dam Lake. The most dominant species were Anas platyrhnchos in Beyler Dam Lake and Karaçomak Dam. The least species were Haematopus ostralegus in Beyler Dam Lake and Ciconia ciconia, Tringa nebularia in Karaçomak Dam Lake.