Arıtma tesislerinde işletme problemleri
Operational problems in treatment plants
  1. Tez No: 447070
  2. Yazar: İPEK YORULMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Arıtma tesisleri, evsel ve evsel nitelikteki endüstriyel atık suları, alıcı ortamın karakteristik özelliklerini değiştirmeden, tehlikeli ve zararlı etkilerini ortadan kaldırmak ya da minimuma indirmek için kurulmuş sistemlerdir. Bu sistemler, evsel veya evsel nitelikteki endüstriyel atık suların özellikleri, jeolojik yapı, topoğrafik durum, gelişmişlik düzeyiv.b faktörler göz önüne alınarak projelendirilir. Bu faktörler tespit edilirken gerekli fizibilite çalışmalarının titizlikle yapılmaması, bugün ve gelecekte arıtma tesislerinin çalışma verimlerini kötü yönde etkileyecektir. Çok pahalı sistemler ile en iyi verimin elde edileceği yanılgısına kapılarak arıtma tesislerinin çok ileri teknolojilerle donatılarak büyük yatırımların bu tip tesislere aktarılması tesisin ekonomik olma özelliğini ortadan kaldıracaktır. Ülkemizdeki arıtma tesislerinin büyük çoğunluğu ya aşırı verimle çalışmakta yada istenilen verimi sağlayamamaktadır. Bu çalışmada Bursa Doğu ve Batı Atıksu Arıtma Tesisleri, Hamitler Süzüntü Suyu Arıtma Tesisi, Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi, Cumhuriyet Üniversitesi Atıksu Arıtma Tesisi ve Kayseri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi başta olmak üzere atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi sırasında karşılaşılan problemler, uygulanmış çözümler ve uygulanabilecek çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wastewater Treatment Plant is a system which is set up in order to eliminate or minimize dangerous and harmful effects of domestic and industrial wastewaters as characteristic properties of receiving environment cannot be changed. These plants are designed according to such properties of domestic or industrial wastewater, geological body, topographical conditions, and development of cities. Productivity of wastewater treatment plants are being influenced negatively today and in the future, unless related factors are detected feasibility is not taken great to complete. The higher investment of advanced technology is transferred to such plants the highest the best productivity can be taken with the most expensive bodies are abolished the economical properties of related plants. The most of wastewater treatment plants in our country have been working with extremely high productivity or not to supply the productivity which is wanted. In this study, Bursa West and East Wastewater, Hamitler Leachate Treatment, Ankara Wastewater, Cumhuriyet University Wastewater Treatment Plant and Kayseri Biological wastewater treatmentplants have been investigated on site, detected the problems during operation and finally solutions against to such problems have been applied and offered the solutions which can be implemented.