Banka şubelerinin başarı değerlemesi
Performance appraisal of bank branches
  1. Tez No: 89216
  2. Yazar: RECAİ SEMİH NABİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Ülkemizde fmansal kurumlar yeterli ölçüde gelişmemiş olduğundan bankalar ülke ekonomisinin yapı taşlarını oluşturmaktadır. Özellikle ticaret bankaları merkez bankasının bankacılık fonksiyonu dışındaki tüm para ve sermaye piyasası işlemlerini kendi hukuki yapılan altında ya da kurmuş oldukları şirketler aracılığı ile yerine getirmektedir. Banka işletmelerinin ülke ekonomisi içindeki fonksiyonları ve geniş şube ağı nedeniyle örgütsel yapısı düşünüldüğünde basan değerlemesine yönelik analizlerin bu işletmeler ve şubeleri açısından gerçekleştirilebilmesi oldukça büyük bir öneme haizdir. Banka şubelerinin basan değerlemesinin etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için öncelikle banka örgüt yapısının ve bu yapı içinde esas hizmet üretim ve satış birimleri olan şube yönetimine verilen karar alabilme yetkisinin iyi tanınması gerekmektedir. Bir hizmet birimini başarılı veya başansız şeklinde niteleyebilmek için öncelikle o birimin işletmenin üst amaçları doğrultusunda karar alabilme yeteneğinin var olması ve kendisine tanınan karar karar alma yetkisinin sınırlan içinde başarısının ölçülebilir olması gerekmektedir. Başarının ölçülebilir olması gereği de banka şubelerini yönlendirmede yerinden yönetim anlayışının benimsenmesini ve şubeleri birer kâr merkezi olarak yapılandırmayı gerektirmektedir. Başarı değerleme sisteminde dikkate alınması gereken ikinci husus, sistemden beklenen faydalara cevap verebilecek basan değerleme kriterini ortaya koymaktır. Ancak özellikle basan ölçüm gereklerinin ve amaçlarının birden fazla olması ve banka şubelerinin faaliyet süreci ve alanlarının kendine has özellikleri nedeniyle tek bir basan kriterinin değil farklı amaçlara göre farklı basan kriterlerinin baz alınmasının gerekli olduğu görülmektedir. Bu kriterler, şube faaliyet sonucunun bileşenleri olan gelir ve gider unsurlarının kullanılmasıyla farklı amaçlara göre türetilecek olan katkı paylan olacaktır. Bu nedenle banka üst yönetiminin banka şubelerinin gösterdikleri başanyı değerleyebilmesi için banka geneline ve şubelerine ilişkin, başarının oluşumunu sağlayan mali bilgilere; yani gelir ve giderlere ilişkin bilgilere gereksinim duyduğu ortaya çıkmaktadır. Banka şubelerinin ve şube yöneticilerinin başarılarının değerlenebilmesi buna ilişkin bilgi sisteminin oluşturulmasına ve bu sistem kanalıyla mali bilgilerin banka üst yönetimine zamanında sunulmasına bağlıdır. Şube başarı değerlemesine yönelik gerçekleştirilecek analizler sırasında çözüm bulunması gereken bazı sorunlar bulunmaktadır. Bunlar; şubeler arası transfere konu olan fonların fiyatlanması, banka genel müdürlüğünde şubeler adına katlanılan giderlerinşubelere yüklenmesi ve şubelerin faaliyet gösterdiği piyasa ve şube olanaklanndaki farklılıkların giderilmesine yöneliktir. Belirtilen basan değerleme sisteminin kurulup bu konuyla ilgili sorunlara etkin çözümler bulunmasıyla şubelerin toplam banka kârına katkısının ölçülmesi ve kontrolü, şube yöneticilerinin basanlarının ölçülmesi, kontrolü, şube yöneticilerinin ödüllendirilmesinde kaynak bilgilerin sağlanması, açılmış bulunan veya açılması planlanan şubelerin yararlannın tahmini için temel bilgilerin üretilmesi sağlanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Banks are the main mechanism of the economy because of the insufficient developement of financial institutions in our country. Especially the commercial banks do perform the operations apart from the banking functions of the central bank either by directly under their own structure or through the firms they own. Because of the functions of banking institutions within the economy and the organisational structure due to wide range of branches, the analyses of performance appraisal seems to have a great importance. The organisational structure of the bank should be convenient in order to perform an effective performance appraisal. To define a service unit as successful or unsuccessful, it is necessary that the unit must have the ability of making decision and its performance must be appraisable within in the decision making limits. Accordingly, it is essential for the banks to identify the decentralised organisation stucture and structure their branches as a profit center. The second point which should be considered within the framework of performance appraisal system is to determine the performance appraisal criteria. The performance appraisal criteria which should respond the benefits expected from the system. However, the needs and goals of performance appraisal are different, it is appropirate to identify more than one criteria for different purposes. There are some problems that should be solved duiring the analysis regarding th branch performance appraisal. Those problems are related to transfer pricing of funds between branches, distribution of head office costs to branches and the diferrences among the charecteristics of branches. By developig performance appraisal system and solving the problems mentioned above it will be possible to meassure and control the contribution of branches to the overall bank profit, to meassure and reward the performance of branch managers, to obtain data about the cost and gain of funds. BOKUMANXASWJN mwvvrf