Florür içermeyen remineralizasyon ajanlarının ER, CR; YSGG lazer kullanımı ile mine başlangıç çürüğü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of fluoride-free remineralization agents on enamel initial caries by using 'ER, CR; YSGG laser'
- Tez No: 727647
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU PINAR ERDEM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Diş çürüğü yaygınlığı toplumumuzda yüksek olup, diş çürüğünü başlangıç aşamasında yakalamak ve en etkili remineralizasyon tekniği ile tedavi edebilmek ve invaziv tedavi ihtiyacını ortadan kaldırabilmek son derece önemlidir.Bu tez çalışması florüre alternatif olan ajanların etkinliğinin değerlendirilmesi için planlanmıştır.Florür içermeyen alternatif remineralizasyon ajanlarından teobromin içeren diş macununun(Theodent,ABD),kalsiyum-fosfat bileşiklerinin (CPP-ACP,Japonya), Ca,P,Mg bileşikleri içeren Remineralizasyon Jel'in (R.O.C.S.,Rusya) bir pozitif kontrol grubu (florürlü diş macunu)(Colgate,ABD) ve bir negatif kontrol grubu (distile su) dahil olmak üzere, Er,Cr;YSGG lazerin (2780nm) tek başına kullanımı ve diğer ajanlarla birlikte kullanılmasıyla sığır dişleri üzerindeki mine başlangıç çürüklerine etkilerini inceleme amacıyla yapılan bu çalışmada 10 grup belirlenmiş (n=7) ve demineralize edilen örnekler 8 günlük bir pH siklusuna tabi tutulmuştur.Mine örnekleri yüzey mikrosertlik testi (Vickers) ile incelenmiş ve sonuçlar SEM görüntüleriyle desteklenmiştir.Gruplara göre mikrosertlik geri kazanım yüzdesi değerlerinin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmış, çoklu karşılaştırmalar ise Dunn testi ile yapılmıştır.Er,Cr:YSGG lazer(2780nm)(p=0,003) ve R.O.C.S.
Özet (Çeviri)
The prevalence of dental caries is high in our society, and it is extremely important to diagnose dental caries at the initial stage and to treat it with the most effective remineralization technique and to eliminate the need for invasive treatment. This thesis study was planned to evaluate the remineralization efficacy of alternative agents to fluoride on initial enamel caries. For this purpose this in vitro study is planned and the single or synergistic application of the fluoride-free alternative remineralization agents, theobromine-containing toothpaste (Theodent,USA), calcium-phosphate compounds (CPP-ACP, Japan), Ca,P,Mg compounds (Remineralization Gel, R.O.C.S.,Russia) and Er,Cr:YSGG laser(2780nm) were performed and compared with positive (fluoride toothpaste)(Colgate,USA) and negative (distilled water) control. In this study, 10 groups were determined (n=7) and demineralized samples were involved to an 8-day pH cycle. Enamel samples were examined by surface microhardness test (Vickers) and the results were supported by SEM images. The Kruskal Wallis test was used to compare the microhardness recovery percentage values according to the groups and multiple comparisons were made with the Dunn test. Er,Cr:YSGG laser(2780nm) (p=0.003) group, R.O.C.S.