Traneksamik asit kullanımının cerrahi destekli rapid palatal ekspansiyon uygulanan hastalarda intraoperatif kan kaybı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of using tranexamic acid on blood loss during surgically rapid palatal expansion intraoperative period
- Tez No: 447154
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ÇEBİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Transvers maksiller yetersizlik (TMD) klinik pratiğinde en sık karşılaşılan iskeletsel displazidir. Rapid palatal ekspansiyon, yavaş ortodontik ekspansiyon ve cerrahi destekli rapid palatal ekspansiyon (SARPE) gibi çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. TMD görülen bireylerde palatal süturun osteojenik aktivitesinin limitli olmasından dolayı SARPE önerilen tedavi seçeneğidir. SARPE, düşük morbidite ile TMD tedavisinde iyi tanımlanmış bir prosedürdür ancak literatürlerde bazı komplikasyonlar bildirilmiştir. Ortognatik tedavi seçenekleri arasında güvenli bir operasyon olmasına rağmen, kan kaybı meydana gelebilir ve kan transfüzyon ihtiyacı doğabilir. Özellikle, pterigomaksiller birleşimin ayrılması ile kombine konvansiyonel SARPE tedavilerinde, osteotomi sırasında pterigoid venöz pleksusa hasar verilmesine bağlı olarak hemoraji komplikasyon oranı artarabilir. Traneksamik asit (TXA) plazminojenin plazmine dönüşümünü reversible olarak inhibe eden antifibrinolitik bir ajandır. TXA, yeni pıhtı oluşumundan ziyade plazminin fibrin pıhtı üzerinde proteolitik aktivasyonunu inhibe eder. Kardiak cerrahi, spinal cerrahi, total diz artroplastisinde TXA'nın kanamayı azalttığı rapor edilmiştir. Ancak iyi vaskülarize baş ve yüz bölgesinde gerçekleştirilen ortognatik cerrahi operasyonlarında intravenöz (IV) TXA kullanımının değerlendirildiği çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, pterigomaksiller birleşimin ayrıldığı SARPE operasyonunda IV TXA kullanımının kan kaybını azaltma üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transverse maxillary deficiency (TMD) is one of the most common skeletal dysplasias observed in clinical practice. It can be treated with several techniques such as slow orthodontic expansion, rapid palatal expansion, and surgically assisted rapid palatal expansion (SARPE). The recommended technique for adult patients with TMD is SARPE because of limited osteogenic activity of the palatal suture. SARPE is a well-established procedure to treat TMD with low morbidity, but some complications have been described in the literature. Although this technique is considered relatively safe among orthognathic surgical methods, blood loss can occur and transfusion may be required. In particular, disjunction of the pterygomaxillary process combined with conventional SARPE osteotomy may increase the haemorrhagic complication rate depending on the damage to the pterigoid venous plexus. Tranexamic acid (TXA) is a reversible antifibrinolytic agent that completely blocks the conversion of plasminogen to plasmin. TXA inhibits the proteolytic action of plasmin on a fibrin clot and prevents thrombolysis, rather than the formation of a new clot. It is reported that TXA effectively reduces bleeding in total knee arthroplasty, spinal surgery, and cardiac surgery. However, studies on intravenous (IV) TXA use during orthognathic surgery performed on the well-vascularised head and face region are limited. Therefore, the aim of this study is to evaluate the efficacy of IV TXA in reducing blood loss during SARPE in combination with pterygomaxillary disjunction.