Lokal ve intravenöz traneksamik asit kullanımının kırık iyileşmesi üzerine etkisinin sıçanlarda incelenmesi
Investigation of the effect of local and intravenous tranexamic acid on fracture healing in rats
- Tez No: 487205
- Danışmanlar: DR. ENGİN ECEVİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Traneksamik asit sistemik ve lokal olarak cerrahi operasyonlarda kan kaybı ve transfüzyon ihtiyacını azaltmak için kullanılan güvenli ve etkili bir antifibrinolitik ajandır. Bu çalışmanın amacı traneksamik asit'in kırık cerrahisinde lokal ve sistemik kullanımda kaynama üzerine etkisini sıçan modeli üzerinde araştırmaktır. 48 adet erkek sıçanın sağ femurlarının diafiz bölgelerine trasvers osteotomi ve intramedüller kirschner teli ile tespit uygulanıp; lokal traneksamik asit (10mg/kg) grubu, intravenöz traneksamik asit (10mg/kg) grubu ve kontrol grubu olarak üçe ayrıldı. Her grupta erken (2. hafta) ve geç (4. hafta) dönemde sakrifikasyon sonrası, kırık iyileşmesi radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi. Grupların radyolojik olarak incelenmesinde 2. hafta lokal traneksamik asit grubu skorları, 2. hafta intravenöz traneksamik asit grubu skorlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,001); 4. hafta lokal traneksamik asit grubu skorları, 4. hafta intravenöz traneksamik asit grubu skorlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,007). 2. hafta intravenöz traneksamik asit grubu skorları, 2. hafta kontrol grubu skorlarından ististiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olarak saptandı (p=0,027). 4. hafta intravenöz traneksamik asit grubu ölçümleri, 4. hafta kontrol grubu skorlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olarak saptandı (p=0,023). Grupların histolojik olarak incelenmesinde ise 2. hafta kontrol grubu skorları, 2. hafta lokal traneksamik asit grubu skorlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olarak saptandı (p=0,001). Bu in vivo sıçan model çalışmasında, traneksamik asit'in kırık hastalarında lokal olarak kullanımının kırık iyileşmesini hızlandırabileceği ve intravenöz kullanımında kırık iyileşmesi açısından olumsuz yönde etkileyebileceği çıkarımına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tranexamic acid is a safe and effective antifibrinolytic agent that is used systemically and locally to reduce blood loss and transfusion need in surgical operations. The aim of this study was to determine the effect of local and systemic use of TA in fracture healing in a surgical rat model. Following the induction of right standart open diaphyseal region of femoral fractures and intramedullary kirschner wire fixation in 48 male rats, they were divided into three groups; local tranexamic acid (10mg / kg) group, intravenous tranexamic acid (10mg / kg) group and control group. Fracture healing was evaluated radiographically and histologically after sacrification at the early (2nd week) and late (4th week) periods in each group. In the radiological examination of the groups, local tranexamic acid group scores at 2 weeks were statistically significantly higher than those at 2 weeks intravenous tranexamic acid group (p = 0.001); local tranexamic acid group scores at 4th week were statistically significantly higher than 4th week intravenous tranexamic acid group scores (p = 0.007). The 2nd week intravenous tranexamic acid group scores were statistically significantly lower than the 2nd week control group scores (p = 0.027). Week 4 tranexamic acid group measurements were statistically significantly lower than the 4th week control group scores (p = 0.023). Histologically, the control group scores at 2 weeks were statistically significantly lower than the local tranexamic acid group scores at 2 weeks (p = 0.001). In this in vivo rat model study, we concluded that topical application of tranexamic acid in fracture patients may accelerate fracture healing and may adversely affect fracture healing in intravenous use.