Tip 2 diyabet ve sigara içiminin serum metalloproteinaz 9 (MMP9) ve matriks metalloproteinaz doku inhibitörü 1 (TIMP1) düzeylerine etkisi
The effects of TYPE-2 diabetes mellitus and smoking on the serum levels of metalloproteinase 9 (MMP9) and matrix metalloproteinase tissue inhibitor 1 (timp1)
- Tez No: 447161
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Tip 2 diyabet ve sigaranın serum MMP-9 ve TIMP-1 Düzeylerine Etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 06.08.2015 ile 06.04.2016 tarihleri arasında S.Ü Aile Hekimliği Diyabet Polikliniğine ve Sigara Bıraktırma Polikliniğine başvuran 30-65 yaş aralığında sigara içen 40 erkek birey, Tip II DM tanısı konmuş ve sigara içen 40 erkek birey, Tip II DM tanısı konmuş ve sigara içmeyen 40 erkek birey ve Tip II DM olmayan ve sigara içmeyen 60 erkek birey alındı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleriyle diyabet ve sigara içme özelliklerini içeren 25 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile dolduruldu. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanıldı. Chi-square testi, Student-t testi, one way ANOVA testi, Tukey testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to examine the effects of Type-2 Diabetes Mellitus and smoking on serum MMP-9 and TIMP-1 levels. Material and Method: In this study, 40 smoker male individuals, 40 smoker male individuals diagnosed for Type II DM, 40 non-smoker male individuals diagnosed for Type II DM, and 60 non-smoker male individuals diagnosed for no Type II DM, who were between 30 and 65 year-old and have applied to Selçuk University's Diabetes Polyclinic and Smoking Cessation Clinic of Family Medicine Department between 08.06.2015 and 06.04.2016. The sociodemographic characteristics, and diabetes and smoking status of the participants were analyzed by using 25-item questionnaire form applied via face-to-face interview. All of the data were analyzed by using SPSS 21.0 statistical package software. In data analyses, the numbers, percentages, mean values, and standard deviation values were utilized. Chi-square test, Student-t test, one way ANOVA test, Tukey test, and Spearman correlation analyses were applied.