Kronik obstruktif akciğer hastalığı alevlenmelerinde ekshalasyon havasında nitrik oksit ölçümü
Fractional exhaled nitric oxide measurement in chronic obstructive pulmonary disease patients with exacerbation
- Tez No: 447166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAL TÜLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kronik obstruktif akciğer hastalığı(KOAH) doğal seyri alevlenmelerle seyretmektedir. Alevlenmeler solunum rezervinde azalmaya neden olmaktadır. Sistemik inflamasyon KOAH alevlenmelerinin patogenezinde önemli rol oynamaktadır. KOAH hastalarında inflamasyonun ağırlığının değerlendirilmesinin hastalığın tanı, tedavi seçimi ve takibindeki önemi günümüzde araştırılmaktadır. Eozinofilik inflamasyonun değerlendirilmesinde kullanılan ekshalasyon havasında nitrik oksit(FENO) ölçümünün bu hastalarda steroid cevabını öngörmede kullanılabileceği birçok çalışmada gösterilmiştir2,3. Bu çalışmada KOAH alevlenmesi nedeniyle yatırılan hastaların, FENO düzeyleri ile hastane yatış süreleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmaya KOAH alevlenmesi nedeniyle hastaneye yatırılan 86 hasta dahil edildi. Hastane yatış ve çıkış anında FENO ölçümleri yapıldı. Hastalarda astım KOAH overlap sendromu(AKOS) varlığı sorgulandı. Çalışmamızda AKOS olan hastalarda FENO düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Ayrıca hastalarda yatış başlangıcında ölçülen FENO değerlerinin hastane çıkışında düşüş gösterdiği gözlendi. Düşüş miktarının AKOS olan hastalarda daha fazla olduğu görüldü. Yatış başlangıcında ölçülen FENO düzeyleri ile yatış süreleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda KOAH alevlenmesiyle hastaneye yatan hastalarda yatış başlangıcında ölçülen FeNO değerlerinin hastaneden çıkışta anlamlı derecede düştüğü gösterilmiştir. Yatış başlangıcında en yüksek FeNO değerlerinin AKOS'lu hastalarda olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular KOAH alevlenmesiyle yatan hastalarda FeNO ölçümü takibinin hastalara kortikosteroid tedavi verilmesi veya hastaların hastaneden çıkış süresine karar vermede yararlı olabileceğini düşündürebilir. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Natural course of chronic obstructive pulmonary disease(COPD) progresses with exacerbation. Exacerbations cause to a reduction in pulmonary reserves. Systemic inflammation has an important role in the pathogenesis of COPD exacerbations. Assesment of inflammation severity has been investigated in COPD patients for diagnosis, treatment choices and prognosis. Numerous investigators have reported that fractional exhaled nitric oxide(FENO) measurements for using for esinophlic inflammation assesment can be used of predicting responsiveness of corticosteroid. In this study we assessed that relationship between of FENO levels and hospital stay days in COPD patients hospitalized with exacerbation. We included 86 COPD patients hospitalized with an exacerbation in this study, We measured FENO levels two times, at admission and discharge. We examinated that presence of asthma COPD overlap syndrome(ACOS) in our patients. We found that ACOS patients had higher FENO levels. Levels of FENO were significantly decreased at discharge compared with those at admission. The amount of decline is greater in ACOS patients. There were no correlations between FENO levels at admission and hospital stay days. In conclusion, this study demonstrated that FENO levels at admission in COPD patients hospitalized with an exacerbation significantly decreased at discharge. ACOS patients had highest FENO levels at admission. These findings suggest that the follow-up FENO measurements in COPD patients hospitalized with an exacerbation may be useful to decide corticosteroid treatment or discharge time of the patients from hospital. However more studies are needed to explain this subject.