Tip 2 diabetes mellitus'ta cerebellin ve betatrophin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of TYPE 2 diabetes mellitus'tacerebellin and betatrophin levels
- Tez No: 447229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADER UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tip 2 diyabetes mellitus (DM) hastalığı günümüzde hızla artan bir toplum sağlığı sorunudur. Hastalık seyri sırasında gelişen mikro ve makrovasküler komplikasyonlar hastaların mortalite ve morbiditesini etkilemektedir. Bu çalışmada tip 2 DM lu hastalarda cerebellin ile betatrophin adlı moleküllerin tip 2DM lu hastalarda patofizyolojideki etkilerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini aydınlatmaya çalışıldı. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ve Genel ahiliye Bilim Dalı polikliniklerinde yapılan bu çalışmaya yeni tanı almış toplam 30 tane tip 2 diyabet hastası ile 30 tane sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Hastalar yeni tip 2 DM tanısı almış (tedavi öncesi), 12 hafta boyunca 2000 mg metformin tedavisi almış (tedavi sonrası) ve sağlıklı bireylerden oluşan (kontrol) 3 gruba ayrıldı. Hastalardan tedavi öncesi ve tedavi sonrası kan ve tükrük numuneleri alındı. Sağlıklı bireylerden de kan ve tükrük numuneleri alındı. Mevcut numunelerden cerebellin ve betatrophin, AKŞ, TKŞ, HOMA-IR, HgbA1c, HDL, LDL, TRG değerleri, c-peptit, insülin düzeyleri çalışıldı. Grublar arası karşılaştırma yapıldı. Kontrol ve tedavi öncesiguruplar arasında AKŞ, TKŞ, HOMA-IR ve HgbA1c düzeyleri istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. HDL, LDL,TRG değerleri, c-peptit, insülin değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Cerebellin ve betatrophin düzeyleri serumda ve tükürükte karşılaştırıldı. Grupların kendi içinde ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Type 2 diabetes mellitus (DM) is an increasing public health problem in today's world. Micro and macro vascular complications that develop during the illness process effects patients` mortality and morbidity. In this study we tried to enlighten the effects and relations of molecules called cerebellin and betatrophin in patients with type 2 diabetes mellitus on pathophysiology of patients with type 2 diabetes mellitus. Within this study, which is conducted in Firat University Medical Faculty Department of Internal Diseases, Endocrinology and Metabolism Diseases and General Internal Medicine Field polyclinics, newly diagnosed total of 30 type 2 diabetes patient and 30 health individuals were included in the control group. The patients were then divided into 3 groups; ones with new type 2DM diagnosis (before treatment), ones with 2000mg metformin treatment for 12 weeks (after treatment) and the healthy individuals. Blood and saliva samples were taken from the patients before and after the treatment. These samples were also taken from the healthy individuals. From the available samples, cerebellin and betatrophin, AKŞ, TKŞ, HOMA-IR, HgbA1c, HDL, LDL, TRG values and c-peptide, insulin levels were studied. Intra-group comparison was carried out. Findings: between the control and pretreatment groups, in AKŞ, TKŞ, HOMA-IR and HgbA1c levels significant differences were statistically determined. There were no significant difference on HDL, LDL, TRG values, and c-peptide, insulin values. Cerebellin and Beta trophin levels were compared in serum and saliva.