Deneysel ortodontik diş hareketlerinde diyot lazer kullanımının etkilerinin değerlendirilmesi
Evalotion of the effect of diode laser in experimental orthodontic tooth movement
  1. Tez No: 447245
  2. Yazar: MEHMETALİ KARABEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dişsel çapraşıklıklar ortodontik diş hareketleriyle tedavi edilmektedir. Bu hareketler dişlere uygulanan mekanik ve fizyolojik kuvvetlerle mümkündür. Bu kuvvetler optimum düzeyde olmadıkça uygun diş hareketi gerçekleşememektedir ve kuvvetleri arttırarak daha hızlı diş hareketi sağlanacağı düşüncesi yanlıştır. Ortodontik tedavi süresini kısaltmak, uzun zamandır üzerinde çalışılan bir konudur. Yıllardır, kemik kırıkları tedavisi, ağrı kontrolü gibi konularda düşük doz lazer terapisinin biyostimülan etkilerinden faydalanılmaktadır. Son yıllarda düşük doz lazer terapilerinin ortodontik diş hareketi üzerine etkilerini inceleyen çalışmalar da mevcuttur. Ancak bu çalışmalar yeterli değildir. Çalışmamamızın amacı; deneysel ortodontik diş hareketlerinde diyot lazer kullanımının etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamızda 30 adet Wistar ratı kullanıldı. Denekler iki çalışma grubu, bir kontrol grubu ve her grupta 10'ar adet rat olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki ratların maksiller kesici dişlerine 20 gr ortodontik kuvvet uygulayan zemberekler takıldı. Kontrol grubu dışındaki diğer iki çalışma grubundaki ratların maksiller kesicidişlerine düşük doz lazer uygulandı. Birinci grubun sağ üst kesici dişlerine üst üste 7 gün 72 j ( 980 nm, 0.1 W X 720 sn), ikinci grubun sağ üst kesici dişlerine ise 54 j (980 nm, 0.1 W X 540 sn) lazer enerjisi uygulandı. Kontrol grubu olan 3. gruptaki deneklere ise sadece zemberek takıldı ve lazer uygulanmadı. 8 günlük deneyin sonunda tüm gruplar sakrifiye edildi ve çalışmamızın metrik ve histolojik ölçümlerine geçildi. Her üç grubun metrik ve histolojik ölçümleriçoklu karşılaştırma istatistik analiz testleri uygulanarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Dental crowding are treated with orthodontic tooth movement. This movement is possible by mechanical and physiological forces applied to the teeth. Tooth movement can not occur unless an optimum level of force reached. After reaching optimum force levels, increasing orthodontic force to obtain faster tooth movement is not true. Researchers have been studying to shorten orthodontic treatment time for many years. For years, the effect of low level laser has been used in areas such as pain control and treatment of bone fractures. In recent years, studies have examined the effects of low level laser therapy on orthodontic tooth movement. However, these efforts are not enough. The aim of our study was to evaluate the effects of diode laser in experimental orthodontic tooth movement. In our study, 30 Wistar rats have been used. The animals divided into three groups. A spring which applies 20gr orthodontic force to the maxillary incisors has been applied to all groups. The low level laser has been applied to the maxillary incisors of study groups except control group. Laser energy has been applied to the first study group 72 j ( 980 nm, 0.1 W X 720 sn) and second study group 54 j (980 nm, 0.1 W X 540 sn) in 7 days. At the end of the study (8. day) period all groups had been sacrificed for histologic and metric evaluation. After that statistical analysis has been performed.